В световен мащаб има 5522 публични компании, които са оценени за над милиард долара през 2025 година, става ясно от проучване на Best brokers. 2129 или 39% от тях са на територията на Северна Америка. Именно там е и лидерът - САЩ с 1873 компании. След тях са Япония, Индия и Китай със значително по-малък брой. Впечатление прави, че именно бизнесите във водещите държави отделят най-голям ресурс за развитие на изкуствения интелект.
Такава е стратегията и на компаниите от Близкия изток, като там очаквано най-голям дял имат Саудитска Арабия (98), Израел (70) и ОАЕ (62).

Източник: Visual Capitalist
На другия край на списъка е Африка, на чиято територия има 45 (0,8% от всички) публични компании за над милиард долара, като само две от тях не са в Република Южна Африка.
Европа се нарежда трета, като най-голям брой има във Великобритания, Германия, Франция, Швейцария и Швеция. Впечатление прави присъствието на две наши съседки - Гърция и Румъния.
България не фигурира в тази класация, защото няма публични компании, оценени на такава стойност. Трите най-големи у нас обаче минават границата от 1 милиард лева. Това са Чайкафарма Висококачествените Лекарства с пазарна капитализация 1,61 милиарда лева, Шелли Груп с 1,54 милиарда и Софарма - 1,15 милиарда.
Времената днес са изключително динамични на фона на развитието на изкуствения интелект и икономическите войни. Това е предпоставка за съществени размествания в класацията през 2026 година. Според доклада на LinkedIn за промените в работната среда 88% от мениджърите приоритизират внедряването на изкуствения интелект в бизнесите си, а 51% вече отчитат увеличение на приходите. Друг доклад от Световния икономически форум показва, че 41% от работодателите възнамеряват да заменят част от персонала си с новата технология.