През тази година някои държави се открояват не само с общия брой компании с голяма капитализация, но и с впечатляващата концентрация на подобни организации спрямо броя на населението си.
И през 2025-а САЩ продължават да доминират световната икономика в абсолютно изражение със 1873 компании над милиард долара. Въпреки това, когато се пресметне броят на компаниите на глава от населението, европейската микродържава Монако се очертава като световен лидер.
Според проучване на BestBrokers, базирано на данни от CompaniesMarketCap, са идентифицирани 5522 публично търгувани компании с пазарна капитализация над $1 милиард (€924 милиона).
Монако, само с 3 компании с капитализация над посочената, достига стойност от 77 на милион жители поради твърде малобройното си население (около 40 хиляди души). Трите монегаски компании работят в сектора на морския транспорт, като се открояват в управлението на петролни танкери и товарни кораби.
На следващите позиции в списъка са Люксембург и Исландия, като в тях се падат съответно 31,6 и 18,1 компании на 1 милион жители. Швейцария, Швеция, Норвегия и Дания също са сред първите 10 в класацията, което е позитивен знак за силното присъствие на големи корпорации в Западна Европа и Скандинавия.

Източник: BestBrokers
Проучването анализира и връзката между броя на милиардните компании и териториалната площ на страните. Малките нации като Сингапур, Бахрейн и Люксембург имат висока концентрация на големи корпорации на квадратен километър. Благодарение на тази своя специфика те трупат имидж и се превръщат във важни и привлекателни центрове за глобални инвестиции.
Друг показател е пазарната капитализация на компаниите като процент от брутния вътрешен продукт (БВП). В страни като Швейцария, Саудитска Арабия, Тайван и САЩ съвкупната стойност на многомилионни компании надхвърля 200% от националния БВП.
Проучването показва и една специфична световна тенденция. На фона на нации с голяма концентрация на милиардни компании, икономическото неравенство продължава да се задълбочава. На практика, големите корпорации концентрират все по-голям дял от световното богатство, а средната класа е изправена пред предизвикателства при запазването на икономическите придобивки от последните десетилетия.
Неравномерното разпределение на "скъпи" компании на регионален принцип също повдига въпроси относно икономическата устойчивост. За пример, в държави като Малта един сектор може да представлява значителна част от националната икономика, увеличавайки уязвимостта към пазарни шокове.