През август 2016 г. Българската народна банка (БНБ) публикува резултатите от цялостната оценка на банките в България за 2016 г., която включваше Преглед на качеството на активите (AQR) и стрес тест. Оценката обхвана 22 български банки, в това число и Fibank - тогава третата по големина банка в страната и най-голямата институция с български капитал. Оценяването на активите на Fibank бе проведено от Mazars Group, международна фирма за одитни, данъчни и консултантски услуги, съвместно с АФА ООД, под методологическото ръководство на Deloitte и надзора на БНБ.

След оценката, банките в България трябваше да предприемат конкретни мерки в съответните срокове за изпълнение на препоръките на Централната Банка.

Препоръката на БНБ към Fibank беше свързана с генериране на 206 млн. лева допълнителен капиталов буфер. Възможните мерки за увеличаване на капиталовия буфер и предприети действия за изпълнение на това изискване бяха съгласувани с БНБ, а тяхното изпълнение от страна на Fibank и генерирането на допълнителния буфер беше оповестено през април 2017 г.

Възможните мерки за увеличаване на капиталовия буфер включваха 4 основни лоста, като единият от тях можеше да допълни необходимостта от буфер и да се използва при наличие на благоприятни условия:

  • Неразпределяне на печалба
  • Намаляване на риска на експозициите
  • Продажба на придобити активи
  • Привличане на нов капитал

Неразпределяне на печалба

За периода 2015-2017 г. Fibank е генерирала оперативна печалба преди обезценка и данъци в размер на 797 млн.лв. Печалбата след обезценки и след данъци в размер на 209 млн.лв. Fibank е включила в капитала си след решение на Общото събрание на акционерите (ОСА). Печалбата след обезценки и данъци за 2018 г. в размер на 157 млн.лв. (на неконсолидирана основа) също може да бъде включена в капитала на банката след решение на ОСА или общо за периода ще има увеличение на капитала от над 350 млн.лв., с което банката е преизпълнила всички препоръки на БНБ след стрес теста от 2016 г.

Намаляване на риска на експозициите

Намалението на риска на експозициите, освен начисляването на обезценка (провизии), включва множество други мерки като увеличение на обезпеченията, добавяне на платежеспособни съдлъжници и поделяне на риска (risk sharing). Съвместно с консултантите от BAIN & Co, с които Fibank работи от 2014 г., бяха прегледани всички рискови експозиции и набелязани съотвените мерки. При изпълнението на препоръката на БНБ, ПИБне изключи нито една възможност. Ако вземем предвид само начислените обезценки, за периода 2016-2018 г. те са в рамер на 318 млн.лв. В допълнение идва и първоначалното прилагане през 2018-а на МСФО 9, от което ефектът за банката е 185 млн.лв., или общо начислени обезценки за 503 млн.лв.

Продажба на придобити активи

С течение на годините банката е придобила от обезпечения по кредити значителни на брой и по размер активи, които успява да реализира постепенно според спецификата на имота и в зависимост от условията на пазара на недвижимите имоти. За периода 2016-2018 г. банката е реализирала активи на стойност над 300 млн.лв.

Привличане на нов капитал

Fibank не е изключила и използването на този лост за набавянето на необходим буфер и през април 2017 г. публично оповести, че е ангажирала Citigroup Global Markets Limited в качеството им на финансов съветник по стратегически възможности за Fibank. Това партньорство продължава.

Fibank вече 25 години поддържа и подкрепя българския бизнес, граждани и домакинства. Банката с мажоритарни акционери Ивайло Мутафчиев и Цеко Минев затвърждава позициите си на водеща банка и печели доверието на все повече клиенти, което е видно и от публичните й резултати.

За периода 2016-2018 г. привлеченият ресурс се е увеличил над 15% (над 1 млрд.лв), а само за 2017 г. и 2018 г. нетният кредитен портфейл нараства със 750 млн.лв. (+14,8%). Ако вземем само 2018-а, банката отбелязва сериозни ръстове над средното за банковата система, в кредитирането от 11,9% (7,7% за банковата система) и разплащателни сметки и депозити от 9,2% (7,9% за за банковата система). ПИБ отбелязва и изключително добро представяне в ритейл сегмента, където имаме ръстове от 20,5% при ипотечните кредити и 7,7% при потребителските кредити.