Медицинските професии у нас се оказват най-податливи на хроничен стрес. Това показват резултатите от национално онлайн проучване на българската компания Somenso, специализирана в решения за управление на стреса. Анкетата е обхванала 850 души от различни професионални сфери в периода 15 април - 15 май 2025 г.
Над 60% от респондентите определят лекарите като най-стресираните специалисти, следвани от учители (52%), медицински сестри (29%) и пожарникари (30%). В топ 10 на най-напрегнатите професии попадат още работещите в детски градини, полицаи, пилоти и военнослужещи. В дъното на класацията са градинарите, инфлуенсърите и художниците - възприемани като най-слабо подложени на стрес.
"Стресът е в епидемични размери - невидима, но реална заплаха за физическото и психическо здраве, за продуктивността и за икономиката като цяло", коментира психофизиологът Силвия Куманова, основател на Somenso. Тя посочва, че България продължава да е начело в ЕС по заболеваемост от инфаркти и инсулти - често пряко следствие от хроничен стрес.
Данните у нас съвпадат с глобалните тенденции. По данни на AXA и IPSOS (2024), проведено в 16 държави, всеки трети страда от психично разстройство - най-често депресия или тревожност. Очаква се броят на случаите на диабет тип 2, отключен от стрес, да се увеличи с 250% до 2030 г.
Като отговор на тревожната статистика, Somenso стартира кампанията "Открито за стреса, преди последствията", насочена към преодоляване на стигмата около психичното здраве и превенция на стреса чрез ранна диагностика. В инициативата се включват експерти от различни сфери - лекари, психолози, преподаватели, журналисти и мениджъри.