Медицинските професии у нас се оказват най-податливи на хроничен стрес. Това показват резултатите от национално онлайн проучване на българската компания Somenso, специализирана в решения за управление на стреса. Анкетата е обхванала 850 души от различни професионални сфери в периода 15 април - 15 май 2025 г.

Над 60% от респондентите определят лекарите като най-стресираните специалисти, следвани от учители (52%), медицински сестри (29%) и пожарникари (30%). В топ 10 на най-напрегнатите професии попадат още работещите в детски градини, полицаи, пилоти и военнослужещи. В дъното на класацията са градинарите, инфлуенсърите и художниците - възприемани като най-слабо подложени на стрес.

"Стресът е в епидемични размери - невидима, но реална заплаха за физическото и психическо здраве, за продуктивността и за икономиката като цяло", коментира психофизиологът Силвия Куманова, основател на Somenso. Тя посочва, че България продължава да е начело в ЕС по заболеваемост от инфаркти и инсулти - често пряко следствие от хроничен стрес.

Как летищата ни помагат да пътуваме без стрес и... да харчим повече

Как летищата ни помагат да пътуваме без стрес и... да харчим повече

Всеки 10 минути, прекарани в проверката за сигурност, намаляват времето за разходи с 30%

Данните у нас съвпадат с глобалните тенденции. По данни на AXA и IPSOS (2024), проведено в 16 държави, всеки трети страда от психично разстройство - най-често депресия или тревожност. Очаква се броят на случаите на диабет тип 2, отключен от стрес, да се увеличи с 250% до 2030 г.

Като отговор на тревожната статистика, Somenso стартира кампанията "Открито за стреса, преди последствията", насочена към преодоляване на стигмата около психичното здраве и превенция на стреса чрез ранна диагностика. В инициативата се включват експерти от различни сфери - лекари, психолози, преподаватели, журналисти и мениджъри.