Дали Бен Бернанке всъщност няма сериозното намерение да остава извън работно време и да натиска пресите за пари, за да оправи бъркотията на Уолстрийт? Този въпрос задава коментатор на New York Post.

На пръв поглед Бен Бернанке изглежда напълно безобиден. С финансовия министър Хенри Полсън до себе си, двамата са като двойка доктори, чиято диагноза не подлежи на съмнение.

Но анализаторът на Ню Йорк Пост предлага да се върнем в годината 2002, когато Бернанке е бил само гуверньор на Федералния резерв, който сега ръководи. Тогава Бернанке е заявил пред група икономисти във Вашингтон, че смята да се бори с дефлацията, печатайки пари.

Тогава Бернанке е обяснил, че „правителството на САЩ разполага с технология, наречена печатна преса". Електронният еквивалент на пресата днес позволява да се произведат толкова много долари на САЩ, колкото пожелае, практически без разходи.

Това е изявление от същия тип, все едно един журналист да напише, че правителството го цензурира, или един свещеник да съобщи от амвона, че следващата проповед ще бъде изнесена от Джордж Буш.

Ерес е, ако някой във ФЕД каже, че за да се оправим, трябва да се напечатат повече пари. Това може да доведе до хиперинфлация, каквато Германия видя през 1920те. Това е напаст за всяка една икономика, това е отрова.

Момче като Бернанке, което е ходило в Харвард и Масачузетския технологически и е преподавало в Принстън, няма нужда някой да му обяснява всички тези неща.

Все пак авторът на „Ню Йорк Пост" си е позволил тогава да направи пред Бернанке забележка в подобен дух. Бернанке му е отвърнал по единствения правилен начин: Аз вярвам в стабилността на цените.

И въпреки всичко този човек е говорил за възможностите, които предоставя пресата за пари. Сега той иска от Конгреса $700 млрд., която сума може би ще стане още по-голяма в бъдеще - за да помага на банки.

Надеждата - само това има - е, че купчината тор, която правителството ще получи от банките, някой ден ще стане злато. Но всички знаем как обикновено свършват приказките в реалния живот.

Днес чуваме много неща за инфлацията и сме забравили думата дефлация. От много време цените се повишават над желанията на Вашингтон. Тогава, дали изказването на Бернанке за дефлацията е вече нерелевантно?

Не, ако разбираш начина, по който ФЕД говори. Предшественикът на Бернанке, Алън Грийнспан, постоянно се възползваше от обществените притеснения за инфлацията, дори когато цените на стоките са изглеждали стабилни. Това е така, защото Грийнспан в действителност говореше за инфлация на активите, а именно за покачващите се цени на акциите и имотите.