Става ясно, че по сравнение с населението на другата нова държава в ЕС, българите са по-силни евроскептици.
Едва 34% от британците, 37% от латвийците и 38% от австрийците твърдят, че членството на техните страни в ЕС е „добро нещо". Още повече, 37% от британците и жителите на Кипър, 42% от австрийците и унгарците са на мнение, че страната им е извлякла някакви облаги от членството си в ЕС.
Най-голяма подкрепа за ЕС изразяват страните от Бенелюкс: 82% от населението на Люксембург, 79% от населението на Холандия, 74% от населението на Белгия.
От двете нови европейски държави, България е по-голям евроскептик от Румъния. След по-малко от една година в ЕС само 52% от българите одобряват членството на страната в ЕС.
Така че най-бедната страна в ЕС поне по този показател влиза в компанията на Великобритания, Латвия, Австрия, Унгария, Кипър, Чехия, Финландия, Италия и Малта - най-силните евроскептици.
Оптимистичните ни северни съседи са доволни от членството в ЕС (71%), като цели 67% от румънците считат, че Румъния се е облагодетелствала от членството в блока.
Най-позитивни за облагите на техните държави от членство в ЕС са жителите на Ирландия (87 %), Полша (83 %) и Литва (81 %).
Сред кандидатите за членство в ЕС най-голяма подкрепа сред населението европейската интеграция в среща в Македония (76 %), обаче само 35% от хърватите мисят, че членството им в ЕС ще бъде нещо добро. 49% от турците са отговрили положително на този въпрос.
Евробарометър установява, че безработицата е най-голямата грижа за европейците (27%), плътно следвана от инфлацията (26%). Другите източници на загриженост на европееца са престъпността, здравеопазването, икономическата ситуация, имиграцията.
В изследването са взели участие 30,000 души от 27 страни в периода между септември и ноември.
mc solaar
на 19.12.2007 в 21:53:20 #1aми да бяхте направили един РЕФЕРЕНДУМ тогава щеше да се види кон боб яде ли...