Първоначалната вноска за жилище в Клуж-Напока вече надвишава 30 000 евро, съобщава HotNews.ro, позовавайки се на imobiliare.ro. Сумата е достатъчна за закупуването на напълно обзаведено студио на плажа в Слънчев бряг, България, посочва медията. Тази диспропорция илюстрира бързо нарастващата разлика в достъпността на недвижими имоти между различни региони на Европа.

През последните 5 години вноската, изисквана от банките за покупка на апартамент в румънския град, се е удвоила. Същевременно, въпреки увеличението на средната нетна заплата в страната - от 690 евро на 1070 евро - времето, необходимо за закупуване на стандартен двустаен апартамент от 55 кв. м в Клуж, се е увеличило с четири месеца.

Снимка 715319

Източник: iStock

Както Money.bg писа, средната цена на апартаментите в Клуж-Напока вече може да се мери с най-луксозните софийски квартали. Според статистиките тя достига 2 981 евро/кв. м към януари 2025 година, което представлява ръст от 15% спрямо предходната година. Така едно студио с площ от 40 кв. м струва средно 119 240 евро, а двустаен апартамент - 163 955 евро.

От друга страна, според последни данни, средната цена на апартамент в Букурещ е 1 917 евро/кв. м, а в Тимишоара - 1 739 евро/кв. м. Въпреки това, всички големи градове в Румъния бележат двуцифрени годишни ръстове на цените на имотите.

На този фон Националната банка на Румъния предупреждава, че достъпността до жилища в градове като Клуж вече се доближава до нивата във Виена, Австрия - сериозен сигнал за прегряване на пазара.

Румънска лудост: Имотите в Клуж-Напока вече са с 60% по-скъпи от тези в Букурещ

Вторият по големина румънски град мина по цени елитните квартали на София

Средната цена в града е надвишила средната за страната с цели 74%

Икономисти и урбанисти изтъкват, че този дисбаланс в цените е съпроводен и от несъответствия в инфраструктурата и демографските процеси. Пренаселването на градове като Клуж и Букурещ, паралелно с обезлюдяването в други региони на страната сигурно води до подобни изкривявания.

Това още повече подчертава нуждата от стратегическо планиране и балансирано развитие на жилищната политика в Румъния, коментират специалисти.