Заема една от най-уважаваните "позиции" в света, получава духовна отдаденост от поне 1 милиард вярващи по целия свят и е лидер на независима държава. Папата - върховният авторитет на католическата църква, е мениджър на една от най-сложните и важни организации в света, но не получава заплащане в класическия смисъл на думата.
Ватиканът, най-малката независима държава в света, се грижи за всяка нужда на понтифика. От подслон, храна и пътувания до здравеопазване и сигурност - всичко е осигурено. Теоретично, папата има право на месечна заплата от около 2500-3000 евро, но много папи, включително и наскоро починалият папа Франциск, отказват да получават такова лично възнаграждение.
Той откровено призна: "Не ми плащат нищо", когато млад човек го попита за заплатата му. И добави: "Когато имам нужда от пари, за да си купя обувки или нещо друго, аз ги искам".
Очакването е новият папа Лъв XIV да запази този модел на поведение, доколкото вижданията му се смятат за близки до тези на Франциск.
Финансовите ресурси на папата
Въпреки че не получава традиционна заплата, папата има достъп до значителни ресурси:
- Фонд на Ватикана: Папата има достъп до ресурсите на Светия престол за покриване на всички официални и лични разходи.
- Дарения: Папата получава средства от вярващи и католически институции, включително чрез даренията от католици по целия свят за благотворителната и апостолската мисия на папата.
- Имущество: Въпреки скромния начин на живот, папата има достъп до папски активи и услуги, финансирани от Ватикана.
Папа Франциск, който почина в края на април 2025 г., по време на своя понтификат от 2013 до 2025 г. отказа всякакъв личен доход, настоявайки да живее по скромен и смирен начин, представляващ своя ангажимент към простотата. Той избра да живее в по-скромната резиденция Domus Sanctae Marthae (Casa Santa Marta) във Ватикана, вместо в луксозния Апостолически дворец.

Източник: GettyImages
Неговият пример е важен не само в духовния контекст. Финансовото състояние на Ватикана е в затруднение от години, като годишният оперативен дефицит нарасна до над 90 милиона долара през 2023 г. През ноември папа Франциск предупреди, че пенсионният фонд на Ватикана, който осигурява пенсии на служителите на Светия престол и Ватикана, е изправен пред "сериозен дисбаланс", който "има тенденция да нараства с времето при липса на интервенции".

Lamborghini подари уникална суперкола на папата
Но Huracan-а ще бъде продаде на благотворителен търг
През 2021 г. папа Франциск нареди съкращаване на заплатите на кардиналите и други високопоставени служители на Ватикана - ход, целящ да се справи с финансовата криза, влошена от пандемията и спада в туристическите приходи. Тази мярка отразяваше и неговия ангажимент към бюджетна строгост.
Сега Лъв XIV ще трябва да продължи делото му.

Източник: GettyImages
Ролята на папата е пожизнена, като отговорностите продължават дори след напускането на престола, както показа почетният папа Бенедикт XVI, който живя във Ватикана до смъртта си през 2022 г. в манастира Mater Ecclesiae, неговата резиденция във Ватикана след оттеглянето му през 2013 г. Той получаваше пенсия от Светия престол.