Войната за едни е трагедия, за други - работа, а за трети - бизнес. Това най-добре се вижда в момента в Южна Азия, където от двете страни на границата в Кашмир загиват цивилни, докато армиите на Индия и Пакистан си разменят удари, а производителите на тяхното въоръжение следят внимателно първия сблъсък между съвременни китайски системи и западните им аналози.
Това е особено важно за Пекин, чиято продукция търси нови пазари.
Акциите на китайската AVIC Chengdu Aircraft се повишиха с 40% тази седмица, след като Пакистан твърди, че е използвал произведените от AVIC изтребители J-10C, за да свали индийски бойни самолети - включително съвременния френски Rafale, по време на въздушна битка в сряда, пише CNN в свой материал.
Индия не е отговорила на твърденията на Пакистан и не е признала загуби на самолети. Говорител на китайското Министерство на външните работи заяви в четвъртък, че не е запознат със ситуацията относно участието на китайски самолети.
От орбитата на САЩ до прегръдката на Китай
Двете страни са водили три войни за Кашмир от обявяването на независимостта им от Великобритания през 1947 г. По време на Студената война Съветският съюз подкрепяше Индия, докато САЩ и Китай подкрепяха Пакистан. Сега над дългогодишния конфликт между ядрените съперници от Южна Азия е надвиснала нова ера на съперничество между великите сили.
Въпреки традиционната си политика на необвързаност, Индия се сближи със САЩ, като последователните американски администрации ухажваха нарастващия южноазиатски гигант като стратегически противовес на Китай. Индия увеличи покупките на оръжие от Америка и нейните съюзници, включително Франция и Израел, като същевременно постепенно намали зависимостта си от руско въоръжение.
Междувременно Пакистан задълбочи връзките си с Китай, превръщайки се в ключов участник във водещия глобален инфраструктурен проект на Си Дзинпин - инициативата "Един пояс, един път". Според данните на SIPRI, САЩ и Китай са доставяли всеки по около една трета от внесените оръжия на Пакистан в края на 2000-те години.
Но Пакистан спря да купува американски оръжия и все повече запълва арсенала си с китайски внос. В момента Пакистан продължава да има голям брой F-16, но те са с оборудване на ниво от преди около 20 години.
Модернизация и партньорство
Китай не е водил голяма война повече от четири десетилетия, но под ръководството на Си Дзинпин страната бързо модернизира въоръжените си сили, инвестирайки огромни ресурси в разработването на модерни оръжия и авангардни технологии.
Тази модернизация "прелива" и към Пакистан, отдавна определян от Пекин като "железен брат". През последните пет години Китай е доставил 81% от внесените оръжия в страната, показват данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).
Експортът включва съвременни изтребители, ракети, радари и системи за противовъздушна отбрана, които според експертите биха играли ключова роля във всеки военен конфликт между Пакистан и Индия. Някои пакистански оръжия също са съвместно разработени с китайски фирми или произведени с китайска технология и опит.
Китайските и пакистанските военни също участват във все по-сложни съвместни учения във въздуха, морето и сушата, включително бойни симулации.
Така новият сблъсък между Индия и Пакистан се превръща в опитен полигон за китайската военна индустрия.
Какво се случи над Кашмир
След седмици на нарастващо напрежение след убийството от екстремисти на 26 туристи на живописно планинско място в контролирания от Делхи Кашмир, Индия нанесе ракетни удари срещу "терористична инфраструктура" в Пакистан.
Според повечето анализатори в операцията са участвали изтребители Rafale и Су-30.
Пакистан на следващия ден се похвали с голяма победа на своите военновъздушни сили с твърдението, че три Rafale, един МиГ-29 и един Су-30 са били свалени от неговите изтребители J-10C по време на едночасова битка, в която според Исламабад са участвали 125 самолета на разстояние от над 160 километра.
Индия не е признала никакви загуби на самолети в бой (макар в местни медии да се прокрадват информациите за поне три паднали машини), а Пакистан все още не е предоставил доказателства в подкрепа на твърденията си за въздушни победи. Но източник от френското Министерство на отбраната заяви пред CNN, че поне един Rafale е бил загубен в битката.
Въпреки липсата на официално потвърждение и твърди доказателства, китайските националисти и военни ентусиасти използваха социалните медии, за да празнуват това, което смятат за триумф на китайските бойни системи.
Какво представлява J-10?
J-10C е най-новата модификация на китайския едномоторен многоцелеви изтребител J-10, който влезе в експлоатация във военновъздушните сили на Китай в началото на новия век. Разработката му започва през 80-те и е първата в Китай, която използва компютърно моделиране.
През годините Израел на няколко пъти отхвърли твърденията на експерти, че е подпомогнал работата по J-10, който много прилича на нейния IAI Lavi.
С подобрени оръжейни системи и авионика, J-10C е класифициран като изтребител от 4,5-то поколение - в същата категория като Rafale, но под 5-то поколение стелт изтребители като китайския J-20 или американския F-35.
Експертите в Пакистан и Китай казват, че J-10C, използвани от пакистанските военновъздушни сили, вероятно са били въоръжени с PL-15, най-съвременната китайска ракета въздух-въздух, която има докладван обхват извън визуалния диапазон от 200-300 километра. Известната експортна версия има намален обхват от 145 километра.

Източник: Wikimedia Commons
Същата ракета може да се използва и от китайско-пакистанския лек изтребител JF-17, който постепенно навлиза в употреба във военновъздушните сили на страната.
Все още не е време за шампанско
Макар случилото се в небето над Кашмир да се очертава като неприятна изненада за Запада, някои експерти изразяват предпазливост. Загубите на Индия, ако бъдат потвърдени, биха могли да произтичат повече от лоша тактика и планиране от страна на нейните военновъздушни сили, отколкото от предполагаемия напредък на китайските оръжия.
В крайна сметка, Rafale е много модерен самолет, но воденето на въздушна война изисква не само скъпи придобивки, но и интеграция, координация и способности. Също така не е известно какво разузнаване е имала Индия за ракетата PL-15. Ако например е смятала, че Пакистан притежава само версията за износ с по-малък обхват, индийските самолети може да са се задържали в уязвими зони.
Експертите също отбелязват, че индийските удари успешно са поразили няколко цели в Пакистан - което предполага, че техните ракети са преминали през пакистанската противовъздушна отбрана, която е въоръжена с китайски ракети "земя-въздух", включително далекобойните HQ-9B.
Така развитието на задълбочаващия се конфликт може да помогне много на Китай да намери пазар за своите оръжия, но също така има и риск да ги компрометира при провал на Пакистан.