След преговори и продължила няколко години процедура, Индия и Франция подписаха първата експортна поръчка за морския вариант на френския изтребител: Rafale Marine (Rafale M). Със своята стойност от 7,5 милиарда долара, тя е най-голямата в историята на военното сътрудничество между двете страни.
Тя включва 26 нови самолета, но също така и оръжия, резервни части, пакети за поддръжка и актуализации за 36-те Rafale, които в момента се експлоатират от Индийските военновъздушни сили. Страната ще стане първият чуждестранен оператор, който разполага и с двете модификации.
Индийският флот от години търси начин да увеличи броя на палубните си изтребители. От 2009 г. на въоръжение са руските МиГ-29К. Машините имат немалко технически проблеми и през 2017 г. беше задвижена процедура за закупуването на 57 нови самолета. По-късно броят им беше намален до 26.
Индийската авиоиндустрия предложи палубен вариант на HAL Tejas. Макар даже асансьорите на самолетоносачите "Викрамадитя" (построен в СССР) и "Викрант" (първи изцяло индийски плавателен съд от този тип) да бяха съобразени с размерите на самолета, в крайна сметка той се оказа неудачен вариант за тази роля - има само един двигател и делтавидното му крило прави кацанията с ниска скорост проблемни.
Така като основни претенденти се очертаха две машини: Boeing F/A-18E Super Hornet и Dassault Rafale M. И двата изтребителя успешно демонстрираха възможност за излитане от "ски-шанца", каквато руските, индийските и китайските самолетоносачи използват вместо катапулти.
Сега първият Rafale M ще бъде доставен до 2028-29 г., като доставките ще приключат до 2030 г. Четири от самолетите всъщност ще са от модификация DH и ще летят само от летища на брега - няма двуместен вариант на палубния Rafale.
Индийските ВМС не планират да "пенсионират" МиГ-29 след покупката. В момента те използват разнообразен микс от руско, индийско и западно въоръжение и явно е в ход проект за допълнително повишаване на бойните възможности.
Скорошни снимки от изложение показват изтребителя с най-новата противокорабна ракета NASM-MR. Според Naval News интеграцията ѝ все още продължава. Вероятно машините ще получат и нов радар.
По всичко изглежда, че плановете на Делхи на този етап са да укрепят в кратко- и средносрочен план своята авиация с чужда помощ, докато междувременно се инвестират сериозни суми в разработката на собствения палубен изтребител от пето поколение по програмата TEDBF. Със сигурност и натрупаният в експлоатацията на Rafale опит ще бъде от помощ.
С оглед рязко влошилите се отношения с Пакистан, на индийския флот може да му се наложи да показва способности в реален и мащабен конфликт. Ускореното въоръжаване при това положение изглежда напълно закономерно.