Банкоматите рано или късно ще започнат да изчезват от нашите улици така, както стана с телефонните кабини преди години. Милиони машини, които са част от нашето ежедневие ще останат завинаги в историята и за това предупреждава самият им изобретател, пише Yahoo Finance. Припомняме си това днес, когато банкоматите вече са на повече от 50 години.

Кой е "бащата на банкоматите"?

На 27 юни 1967 година в клона на Barclays в лондонския квартал Енфийлд е инсталиран първият банкомат. Той е изобретен от Джон Шепърд-Барън, служител на De La Rue - компания, специализирана в печатането на банкноти. В един момент изобретателят си помислил: щом машините могат да раздават различни видове шоколад, защо да не създадем машина, която да раздава пари? Малко след това нещата се случили.

Техническият гений Шепард-Барон обаче не е единственият претендент за титлата "баща на банкомата". Джеймс Гудфелоу е друг изобретател. Той патентова подобно устройство година преди Барклис. Неговият банкомат е приемал карта със записан ПИН код и е приличал повече на машините, с които сме свикнали днес.

Снимка 589948

Източник: iStock

Всъщност, идеята за автоматизиране на банковите операции се появява още по-рано. През 1961 година нюйоркският клон на National City Bank инсталира "банкограф" - машина, която дава възможност за внасяне на пари в банковата сметка. Автор на идеята е Лутър Джордж Симиджан. Пловин година след това обаче проектът е бил отменен, защото нямало много клиенти, а тези, които все пак го използвали, в повечето случаи предпочитали да останат анонимни.

Защо единствените три банкомата в Северна Корея не работят?

Защо единствените три банкомата в Северна Корея не работят?

Според твърденията причината са въведени от Китай санкции

През годините банкоматите проникват в почти всяко кътче на Земята. Днес на всеки 100 000 души в света се падат средно около 50 банкомата.

Снимка 376920

Източник: iStock

Кога банкоматите ще останат в историята?

Самият Шепърд-Барън предрича неминуемата смърт на банкоматите. През 2007 година той твърди, че парите в брой са на път да изчезнат, а с тях и банкоматите и то най-много до пет години. Не е познал. Мина много повече време, а парите в брой все още са тук. Нещо повече, появиха се банкомати за транзакции с криптовалути - фиатните пари могат да се обменят за крипто и обратно.

И все пак изчезването на машините за пари е въпрос на време, прогнозират не малък брой финансисти. Впрочем, любопитен факт е, че в някои страни като Кения хората изобщо са заобиколили банкоматите, прескачайки направо в цифровата ера.

Мобилните финанси станаха нещо обичайно - преводи, плащания за стоки и услуги, данъци, заеми - всичко това чрез телефона. А ролята на банкоматите се изпълнява от агенти на място, които приемат и раздават пари в брой.

Ще изчезнат ли парите в брой скоро?

Ще изчезнат ли парите в брой скоро?

Индикациите, които сочат, че това може да се случи