Според данни, публикувани от Националната банка на Сърбия (НБС) и цитирани от сръбските медии, през първите пет месеца на 2025 г. платежният баланс, базиран на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ), е намалял драстично. Това означава, че чужденците са изнесли повече пари от страната под формата на печалби и лихви, отколкото са внесли чрез нови инвестиции, пише eKapija, цитирайки бизнес консултантът Деян Циркович от консултантската фирма Virtus Partners.

Думите на експерта се потвърждават от официални данни за годишния спад на притока на преки чуждестранни инвестиции от 67,5% в периода от януари до май 2025 г. По-конкретно, притокът е спаднал от 1 943 милиона евро през първите пет месеца на 2024 г. до 631 милиона евро през същия период на тази година.

Белград

Източник: iStock

Белград

Същите данни показват и че отливът на инвестиции от страната се е удвоил през този период. Циркович изброява подробно тенденцията на притока през последните години. Притокът на инвестиции възлиза на 1,7 милиарда евро през 2020 г., 2 милиарда евро през 2021 г., 1,5 милиарда евро през 2022 г., 1,2 милиарда евро през 2023 г. и 0,6 милиарда евро през 2024 г.

Leoni затваря завод в Сърбия и съкращава 1900 работници

След като напусна България: Международна компания затваря завод в Сърбия и съкращава 1900 човека

Производителят на кабелни системи за автомобили закри фабрика и в Румъния

Според консултанта компаниите от корпуса на преките чуждестранни инвестиции са реализирали над 50% от общата печалба на цялата сръбска икономика миналата година.

"Според данни на ГПР, общият резултат на компаниите през 2024 г. е около 7,4 милиарда евро (около 110 000 компании), докато изплатените дивиденти и реинвестираната печалба на компаниите с преки чуждестранни инвестиции (заедно съставляващи общия резултат от дейността им) възлизат на около 4,2 милиарда евро. Така че, 56% от общата печалба на сръбската икономика", пише експертът в профила си в LinkedIn.

Доскоро делът в общата печалба на сръбската икономика беше около една трета, т.е. чуждестранните компании са реализирали повече от половината от общата печалба на всички компании в Сърбия. Интересно е също, че печалбите на компаниите с преки чуждестранни инвестиции през 2024 г. са се увеличили с 30%, докато тези на местните компании са спаднали с 40%.

Както обяснява Циркович, това показва, че страната е изчерпала модела си на растеж, базиран на преки чуждестранни инвестиции. Притокът на пари от чужбина досега е позволявал на сърбите да живеят над икономическите си възможности и да внасят повече, отколкото изнасят, защото разликата е била запълвана именно с преки чуждестранни инвестиции, заеми и парични преводи отвън.

Днес обаче нещата трябва да се променят, като държавата трябва да увеличи подкрепата за сръбските компании и да подобри регулациите, за да промени икономическата среда. В противен случай сръбската икономика не я очаква нищо хубаво, подчертават икономисти.

Сърбия планира да увеличи минималните заплати и пенсиите до края на годината - колко стават?

Сърбия планира да увеличи минималните заплати и пенсиите до края на годината - колко стават?

В момента минималната заплата в страната е 457 евро