Нетният приток на преки чуждестранни инвестиции в Централноазиатските страни като цяло се сринал с 61,2% през 2024 г., според материалите на агенцията за кредитен рейтинг Expert RA. Страните от Централна Азия са пет и включват: Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Туркменистан и Таджикистан.

"През 2024 г. нетният приток на преки чуждестранни инвестиции в Централна Азия като цяло е спаднал с 61,2%. Основен "принос" за този голям спад е оказал отливът на чуждестранен капитал от Казахстан (отлив с 2,55 милиарда долара). А това сериозно изтегляне на инвестиции е заради намаляване на реинвестирането на чуждестранни компании в енергийния сектор, както и от намаляване на чуждестранните инвестиции във финансовия сектор на държавата", се казва в материалите, цитирани от Прайм.

В останалите Централноазиатски републики, напротив, преките чуждестранни инвестиции са нараснали, макар и не много - общо с 1,64 милиарда долара за миналата година. "Двигателите" на тяхното увеличение в различни пропорции са трансформацията на търговските потоци и процесът на индустриализация, съпроводен от развитието на инфраструктурните сектори.

Русия продължава да е един от основните партньори за преки инвестиции за Централноазиатските републики. Същевременно, интензивността на икономическото взаимодействие с някои страни в региона се е увеличила забележимо през 2024 г. - брутните руски преки инвестиции в Казахстан на годишна база са се увеличили с 33%, а в Киргизстан - със 75%.

Анализаторите от Expert RA прогнозират, че през 2025 г. притокът от преки чуждестранни инвестиции в Централна Азия ще бъде негативно повлиян от тенденцията за забавяне на растежа на световния БВП и обемите на международната търговия. Ще бъдат подложени на натиск от този фактор, според анализаторите, добивната промишленост, търговията, както и финансовият сектор.

А отрицателният ефект от "охлаждането" на руската икономика и намаляването на вноса й също ще бъде значителен за Казахстан и Киргизстан, тъй като стимулът за руските инвеститори да насърчават развитието на търговската и финансовата инфраструктура на тези страни може да отслабне.

Индустриална зона край столицата на Казахстан привлича инвестиции за над $2,4 милиарда

Мащабно: Китайци ще произвеждат мононатриев глутамат в завод за $1,72 милиарда край Астана

Само през 2025-а в страната се реализират 180 индустриални проекта