Белгия се отказва напълно от атомната енергетиката, обяви лидерът на управляващата коалиция и бъдещ премиер на страната Елио ди Рупо. Затварянето на атомните централи ще започне от 2015 г. и ще приключи до 2025 г.

Около решението се обединиха всички фламандски и валонски партии, водещи преговори за сформиране на новото правителство на страната и за програмата, която то ще изпълнява. Същевременно Комисията за регулиране на електричеството и газа в Брюксел предупреди, че Белгия не е готова да замести енергийните загуби след затварянето на ядрените централи с получавана от други източници енергия и че цената на електричеството може да се повиши с около 20 на сто.

"Планът за отказ от атомната енергия вече е съгласуван и ще влезе в програмата на новото правителство, а неговото приемане трябва да е сигнал към инвеститорите да се активизират към новите източници на енергия", подчерта Елио ди Рупо, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Въпреки че е определен краен срок за закриване на централите, бъдещият премиер не посочи точни дати за затваряне на първите атомни реактори. Според белгийската преса трите реактора в страната, от които два са в АЕЦ "Тианж", и един - в АЕЦ "Доел", до 2015 г. напълно ще изчерпат своя технологичен ресурс.

Със закон от края на 2003 г. Белгия се ангажира да затвори до 2023 г. действащите ядрени реактори в двете си АЕЦ - "Тианж" и "Доел". Произвежданата в тях електроенергия осигурява над 35% от енергийните нужди на страната. Заради забавеното въвеждане на нови енергийни мощности сегашният министър на енергетиката Пол Манет заяви неотдавна, че е възможно срокът за затваряне на АЕЦ да се удължи с 10 години, за да бъдат осигурени енергийни  заместители.

През последните 10 години кралство е направило значителна крачка напред за въвеждане на алтернативни енергийни източници. В подножието на Ардените и в равнините на Фландрия вече има десетки паркове с вятърни турбини, нови платформи са планирани в Северно море край бреговете на страната. С нарастването на цените на електроенергията за домакинствата е нараснало и търсене на слънчеви панели, които се инсталират на покриви на сгради. По този начин домакинствата могат значително да намалят разходите си за електричество.

В същото време експерти отбелязват, че до 2025 г. всички усилия за въвеждане на алтернативни енергийни източници ще помогнат да се компенсират не повече от 30% от енергията, произведена от атомни електроцентрали.

Заради поетия ангажимент да се затворят ядрените реактори, в Белгия бързо нараства интересът към разширяване на употребата на природен газ, който страната ще може да си доставя от Русия и Алжир.