САЩ разполагат със запаси на нефтоносни шисти, които позволяват значително да се увеличи добива на нефт вътре в страната и са равни поне на внасяния в течение на 100 години нефт. Това е заявил американският президент в съботното си радиообръщение към нацията, цитира го кореспондентът на РИА Новости във Вашингтон.

"Трябва да разширим добива на американски петрол, използвайки необикновения потенциал на нефтените шисти. Само едно голямо находище (на шисти) в района на западните Скалисти планини е равно на целия сегашен внос на петрол в течение на 100 години", твърди Джордж Буш.

Суровината, за която американският президент говори, са т.нар. oil shale - чрез процеса пиролиза от нефетоносните шисти се получава синтетичен петрол. В интернет енциклопедията Wikipedia се посочва, че добивът на шисти има значителни негативни екологични последици.

Буш също така е заявил по радиото, че е необходимо да се разшири добива на петрол в океанския шелф, където САЩ разполага според експерти със запаси, "съответстващи на текущите равнища на добива в течение на почти десет години".

Освен това ръководителят на Белия дом е поискал САЩ да разшири производството на американски петрол, разрешавайки добива в северна Аляска.

По думите на Буш, в Аляска Америка може да добие 10 млрд. барела петрол, което е приблизително равно на вноса на нефт от Саудитска Арабия в течение на две десетилетия. Президентът е призовал Конгреса да отмени забраната за сондиране в Арктика и съществуващия от 1981 г. мораториум върху добива на нефт в океанския шелф, както и да се разреши добива на нефт от шисти.

Президентът на най-голямата икономика в света е напомнил, че в САЩ в течение на 30 години не е построен нито един завод за преработка на нефт, заради което страната трябва да внася "милиони барели напълно очистен бензин". Буш затова призовава да се строят нови рафинерии.

На практика, в обръщението си по радиото Джордж Буш е повторил главните тези от своята енергийна инициатива, представена  в сряда от Белия дом.

Ръководителите и на двете палати на Конгреса тогава незабавно отхвърлиха призива на президента, обвинявайки Буш в това, че енергийната му инициатива е насочена да задоволи интересите на "Големия петрол" - групата на най-големите нефтопреработвателни компании в света.

Буш трябва да спре да пробутва едни и същи стари идеи, имащи за цел да пълнят джобовете на Големия петрол, и да работи заедно с демократите за намаляване на зависимостта на Америка от петрол, да инвестира във възобновяеми енергийни източници, да спре прекомерните спекулации и да даде отпор на страните, направили заговор да спечелят за сметка на американските потребители - се казва в изявлението на лидера на американския Сенат Гари Рид от демократите.

Говорителят на Камарата на прдставителите Нанси Пелоси от своя страна е подчертала, че зад новата енергийна инициатива на Буш стоят петролният бизнес и корпорациите на Големия петрол. Според Пелоси, президентът иска да даде още повече държавни ресурси на същите онези компании, които жънат рекордни печалби и седят върху 68 милиона акра федерални земи, получени на лизинг.

В справката, разпространена от сътрудниците на Пелоси се обяснява, че тези 68 млн. акра включват участъци за сондиране на шелфа, които засега петролните корпорации не разработват.

Пелоси изтъква, че в страната за 30 години не е построен нито един нефтопреработващ комбинат, просто защото Големият петрол не е искал да ги построи. Вътрешни документи на петролните компании ясно показват, че за повишаване на печалбата е необходимо да се намали капацитета за преработка на петрол (американският икономист Торстейн Веблен е установил тази тенденция в икономиката на монопола още през 1919 г.)

В изготвения от апарата на Нанси Пелоси документ се подчертава, че Конгресът на САЩ възнамерява да осигури "реално облекчение" за всички, които страдат от ръста на цените на енергоносителите и бензина, и гарантира, че интересите на гражданите и предприемачите ще бъдат поставени по-високо от интересите на корпорациите на Големия петрол.