Допълнителните, най-строги досега западни санкции срещу Русия, въведени през януари 2025 г., не доведоха до значителни нарушения при доставките на руски петрол на международните пазари, се казва в изявление на Международния валутен фонд (МВФ). От там добавят, че през 2024 г. руската икономика е показала по-високи от очакваните темпове на растеж.

"Най-строгите досега санкции спрямо Русия - въведени на 10 януари 2025 г. - не доведоха до съществени нарушения на доставките на руски петрол на международните пазари.

Петролът от Русия, изнасян основно за Китай и Индия, се търгуваше от началото на годината досега с отстъпка от 5 до 15 долара за барел спрямо сорта Brent", се казва в доклада на МВФ от април, цитиран от "Комерсант".

Goldman Sachs понижи прогнозите си за цените на петрола за тази и следващата година

Goldman Sachs понижи прогнозите си за цените на петрола за тази и следващата година

За 2026 г. се очаква средните цени да са по-ниски от тези за настоящата година

САЩ въведоха нови санкции спрямо руския енергиен сектор на 10 януари. Под ограниченията попаднаха: "Газпром нефт", "Сургутнефтегаз" и техните дъщерни дружества, както и проектите за втечнен природен газ "Портовая" на "Газпром" и "Криогаз-Висоцк" на "НОВАТЕК".

Международният валутен фонд също така прогнозира, че средните световни цени на петрола през тази година ще се понижат с 15% до почти 67 долара за барел.

Освен това, от доклада става ясно, че МВФ също така е подобрил прогнозата за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на Русия за 2025 г. до 1,5%, от 1,4%.

Очакваният темп на растеж на световната икономика през тази година в прогнозата на МВФ беше понижен до 2,8%.

Цените на петрола паднаха до най-ниското ниво от 4 години - причината

Цените на петрола паднаха до най-ниското ниво от 4 години - причината

Президентът Тръмп въведе нови мита спрямо вноса от Китай