Намалението на продажбите на петрол в световен мащаб не означава непременно и спад при цените на петрола, заяви главният изпълнителен директор на френската енергийна компания TotalEnergies Патрик Пуяне по време на конферентен разговор с инвеститори, пише Интерфакс.
Той коментира възможното достигане на връх при търсенето на петрол и продължаващите инвестиции на компанията в нефтени и газови проекти.
Патрик Пуяне отбеляза, че не изключва възможността максимума при търсенето на петрол да бъде достигнат (след няколко години). "Но последващият спад при търсенето на петрол не означава непременно, и спад при цените на петрола.
Тъй като от известно време почти всички предполагат спад в търсенето на суров петрол, се реализират по-малко проекти за добива му през последните години. Затова е добре да има няколко проекта, за да се възползваме от тези високи цени", отбеляза шефът на TotalEnergies.
По неговите думи, петролните и газовите компании сега са изправени пред изчерпване на ресурсната база "и тъй като животът не свършва през 2030 г. (когато МАЕ прогнозира връх при търсенето на петрол) или след това", компаниите от сектора инвестират в нови проекти.
Ще припомним в тази връзка, че през пролетта на миналата година стана известно, че френският енергиен гигант TotalEnergies, заедно с властите на Оман, са взели окончателно инвестиционно решение по проекта за строителство на среден по мащаб завод за втечнен природен газ - Marsa LNG, с капацитет от 1 милион тона годишно, съобщиха тогава от френската компания.
Според проекта, за втечняване на природния газ ще се използва енергията от слънчева електроцентрала с мощност от 300 MW. Заводът би трябвало да започне работа през 2028 година.
Суровинна база за завода ще бъде газът от находището Mabrouk North-East, като за дела от 33% в него, Marsa LNG има 150 милиона кубични метра газ на ден (около 1,5 милиарда кубически метра годишно). Получаването на газ от това находище започна през 2023 година.
Втечненият природен газ, произвеждан в бъдеще от новия завод, се предвижда да отива към танкерите за втечнен газ в Персийския залив. Останалите обеми ще бъдат продавани от TotalEnergies (80%) и от Oman National Oil Company (20%).