В периода между 1967 и 1986 година режимът на Енвер Ходжа в Албания реализира мащабна програма по "бункеризация". Това е термин, който описва масовото изграждане на бетонни убежища из цялата страна. По данни от различни източници, броят на построените укрепления варира между 173 000 и абсурдните 750 000. Според повечето източници става дума за поне 175 000 "гъби" - тип, предназначен за по един или двама души.

Това означава средно 5,7 бункера на кв. км (или около 5 на всеки 4 жители според някои данни).

От параноя към ландшафт

Мотивиран от страха пред внезапна инвазия от СССР, Югославия или НАТО, Ходжа изгражда бетонни постройки на невероятни места - плажове, хълмове, градови улици и край езера, разпръсквайки ги стратегически из цялата територия на страната. Въпреки вложените ресурси - около 2% от БВП и надминаващи разходите за линията "Мажино" във Франция, тези съоръжения така и не изпълняват основната си функция.

Снимка 724907

Източник: iStock

Строителството им струва колкото апартаменти или километри пътища. Например цената за изграждането на 10 малки бункера е равна на 1 км път, а по време на строежа ежегодно загиват между 70 и 100 души.

След края на комунизма, повечето укрепления са занемарени или разрушени. Някои са премахнати с взривове или нарязани за скрап, но значителен брой от тях остават - включително в уличната мрежа и в полетата. Местните хора намират творчески подход, за да им вдъхнат нов живот: кафенета, складове, ферми за животни или подслон за бездомни.

Мрачният спомен днес е двигател на туризма

2 от по-големите бункера в столицата Тирана са преустроени в музеи (наречени Bunk'Art). Тези пространства са се превърнали в центрове за културно наследство, арт инсталации и социални събития.

Снимка 724906

Източник: iStock

За мнозина, разбира се, бункерите символизират изолацията и страха, залегнали в политиката на Ходжа. Те са бетонен отговор на външни заплахи и средство за насаждане на вътрешно напрежение - архитектурен образ на параноята, дълбоко вкоренен в националното подсъзнание. Албанският писател Исмаил Кадаре дори ги използва като символ на тоталитаризма в романа си "Пирамидата".

Към днешна дата бетонните гъби са част от туристическата атракция на страната и се появяват в каталозите на пътеводители като National Geographic и Balkan Insight. Чрез инициативи като "Concrete Mushrooms Project" и местни инициативи на студенти по архитектура много бункери се превръщат в хотели, арт пространства, барове или студиа.

Така те се качват на сцената не като мрачно минало, а като градски акцент, който може да окаже позитивно икономическо въздействие.

Уикенд в бункер срещу 500 евро? Съоръжение от ВСВ сега е модерен хотел в Хамбург

Уикенд в бункер срещу 500 евро? Съоръжение от ВСВ сега е модерен хотел в Хамбург

След внимателно планиране и инвестиции в размер на около 60 млн. евро, проектът се случва