Някогашни тайни военни бункери в Швейцария могат да бъдат върнати отново към функциите си поради променената ситуация със сигурността в света на фона на продължаващия конфликт в Украйна. Това съобщи телевизия SRF, позовавайки се на генерал-лейтенант Томас Сюсли, командващ швейцарските въоръжени сили.

Както съобщава SRF, Швейцария разполага с мрежа от тайни бункери с вградени минохвъргачки. Последният такъв бункер е бил открит през 2003 г. и е изведен от експлоатация само няколко години по-късно. Швейцарското правителство затваря бункерите от съображения за сигурност, като възможността за повторното им пускане в експлоатация остава.

През 2018 г. парламентът на страната реши да демонтира около сто такива бункера, но разходите за това се оказили сравними с разходите за изграждане на мрежа от бункери.

Износът на прочутите швейцарски часовници, смятани за индикатор на търсенето на луксозни стоки, пада дори в САЩ

Износът на прочутите швейцарски часовници, смятани за индикатор на търсенето на луксозни стоки, пада дори в САЩ

Спадът започнал през миналата година, продължава и тази

Шест такива съоръжения вече са продадени на частни лица. Един от тези бункери, построен през 1988 г., се намира в община Тринх и сега е собственост на музей.

Под прибиращ се капак на повърхността на такова бункерно съоръжение, се намира двоен миномет, който може да стреля на разстояние около осем километра, съобщава SRF.

По думите на генерал-лейтенант Томас Сюсли, възстановяването на отделните съоръжения би имало военен смисъл, доколкото те са единствените военни съоръжения в определени местности.

Приходите на 100-те най-големи оръжейни компании в света и в кои държави се намират

Приходите на 100-те най-големи оръжейни компании в света и в кои държави се намират

Най-внушителен е делът на американските компании

Обаче някои военни експерти смятат, че бункерните минохвъргачки са "ретро-носталгия", тъй като те са стационарни и могат да бъдат унищожени чрез целенасочен удар.

Командващият на въоръжените сили на Швейцария не е съгласен с тази оценка и смята, че бойните бункерни съоръжения не са лесни за унищожаване дори при съвременните военни действия. "Необходимо е пряко попадение върху съоръжението, за да бъде унищожено", казва той.

Швейцарската армия спря да продава стари бункери през 2023 г., след началото на военните действия на Русия в Украйна, допълни генерал-лейтенант Томас Сюсли.

Швейцария отчете за април нулева инфлация

Европейска държава отчете за април нулева инфлация

Резултатът е както на годишна, така и на месечна база