Бюджетният дефицит на няколко държави от Европейския съюз предизвиква сериозни опасения сред анализаторите от рейтинговите агенции. Под най-голямо напрежение остава Гърция, макар че утвърденият спасителен план от лиодерите на еврозоната позволява при извънредни ситуации южната ни съседка да получи финансова помощ от ЕС и Международния валутен фонд.
Първи предупредителни сигнали отправиха Standard & Poor's и Fitch. Според двете рейтингови агенции следващите две най-застрашени държави в ЕС са Великобритания и Португалия.
Оказва се, че една от силните индустриални страни в Европа - Великобритания, е предупредена от Standard & Poor's, че може да й бъде занижен кредитния рейтинг, ако правителството не намери начин да намали бюджетния дефицит. Обединеното кралство е на прага да получи негативен рейтинг от „ААА".
Рейтинговата агенция уточни, че най-вероятно ще преразгледа кредитния рейтинг на Великобритания, когато стане известна данъчната политика на страната, което сигурно ще стане след парламентарните избори тази година. Те ще са насрочени за 6 май.
По данни на Standard & Poor's държавният дълг на Обединеното кралство може да достигне 77% от брутния вътрешен продукт (БВП) тази година и до 100% през следващите четири години. През 2007 г. дългът е съставлявал 44% от БВП. Дефицитът в бюджета на Великобритания през 2009 г. се оценява от рейтинговата агенция на 11,5%.
Standard & Poor's подчертава, че от известно време нараства неувереността относно бъдещата данъчно-финансовата програма на сегашното правителство на Гордън Браун, която трябва да стартира през следващата година. Тя предвижда харчене на повече пари. В същото време се оказва, че предвиденото съкращаване на разходите и повишаването на данъците се въвеждат, за да бъде намален държавният дълг. Агенцията предупреждава, че ако бюджетният дефицит не бъде намален, кредитният рейтинг на страната ще бъде със сигурност занижен до "ААА".
Обединеното кралство не влиза в еврозоната и винаги се е дистанцирало от проблемите на държавите от групата, с които пък се занимават и поемат отговорност най-силните - Франция и Германия. Това беше потвърдено и при разрешаване на проблемите на Гърция. Затова и кредитните агенции засега се въздържат да правят каквито и да било прогнози за южната ни съседка, поне докато не видят дали ще има някакъв ефект, ако се реализира плана за спасение на стойност 22 млрд. евро.
И с основание, защото само ден, след като Гърция пусна нова 7-годишна емисия облигации, те постигнаха 6% доходност.
Следващите настойчиви тревожни сигнали идват също от юг, само че от югозапад - Португалия, където правителството също се сблъсква с голям дефицит. Не случайно агенция Fitch понижи държавния рейтинг на Португалия до негативно равнище «АА-». Според анализаторите на Fitch, за да се върне към «АА», правителството на Португалия трябва значително да намали бюджетния дефицит, като го сведе до допустимото за еврозоната равнище от 3% от БВП през 2013 г. Сега този показател е 8,3% от БВП.
pioner
на 31.03.2010 в 01:18:05 #1http://pioner.blog.bg/politika/2010/03/23/koi-napisa-antikrizisnite-merki-na-sindikatite-i-biznesa.516730