Международната агенция за кредитен рейтинг Moody's Ratings понижи дългосрочния кредитен рейтинг на САЩ от "Аа1" на "Ааа", основно поради опасения, свързани с нарастващия държавен дълг и бюджетен дефицит на страната.
Така Moody's стана последната от "трите големи" агенции в света, която лиши най-голямата икономика в света от най-високия й рейтинг. По-рано това направиха S&P Global Ratings и Fitch Ratings.
Перспективата за крединтия рейтинг беше променена от "негативна" на "стабилна", което на практика означава, че при следващата оценка на кредитния рейтинг на САЩ, е много вероятно Moody's да запази настоящия рейтинг.
"Въпреки че признаваме значителната икономическа и финансова сила на САЩ, смятаме, че тези предимства вече не компенсират напълно влошаването на бюджетните показатели", се казва в съобщението на Moody's.
Годишният федерален бюджетен дефицит на САЩ е близо 2 трилиона долара, или над 6% от БВП на САЩ (за сравнение, за страните от ЕС изискването е този показател да е под 3%, но има държави които го превишават). Според прогнозата на Бюджетната служба на Конгреса (Congressional Budget Office, CBO) до 2029 г. държавният дълг на страната може да достигне 107% от БВП (за страните от ЕС, този показател би трябвало да не превишава 60%), което би било рекорд от края на Втората световна война насам.
Доходността по облигациите на федералния заем на САЩ нарасна до 5% на фона на понижаването на кредитния рейтинг на страната от агенция Moody's. Това съобщава агенция Bloomberg.
По нейни данни, днес доходността на американските държавни облигации с 30-годишен матуритет достигна 5%. Доходността на десетгодишните облигации беше 4,5%. Както отбелязва агенцията, предния път такова ниво на доходност на дългосрочните облигации е наблюдавано през 2023 г. (5,18%), а преди това - през предкризисната 2007 г. Експертите прогнозират по-нататъшно нарастване на доходността с 5-10 базисни пункта.
В тази връзка мениджърът на инвестиционната компания Franklin Templeton Investment Solutions коментира пред Bloomberg, че "понижаването на кредитния рейтинг не е изненадващо на фона на продължаващата неоправдана безотговорна бюджетна политика, която се очертава да набира скорост. Обезпечаването на държавния дълг ще става все по-скъпо, тъй като големите инвеститори, както държавни, така и частни, постепенно ще заменят държавните ценни книжа с други сигурни активи."
В същото време обаче, анализатори от Barclays не смятат, че понижаването на кредитния рейтинг на САЩ ще има дългосрочен ефект. В обобщението си по въпроса си те посочват, че подобен ход на Standart & Poors не е довел до сериозни финансови последици.