Директивата за тютюневите изделия може да има негативен ефект върху цялата европейска икономика и да доведе до закриването на 175 000 работни места и загуба на приходи от акцизи и данъци, възлизащи на до 5 милиарда евро в ЕС.
Това показва ново изследване, проведено от международната консултантска компания Roland Berger Strategy Consultants, цитирано от news.bg.

Според проучването България е страната от ЕС, върху която Директивата би имала най-пагубен ефект. Анализът на икономическото въздействие върху България показва, че загубата на работни места в нашата страна може да достигне до 29 000 на база брой на заетите в целия тютюнев отрасъл - от тютюнопроизводителите до търговците на дребно на тютюневи изделия.

Освен това, България може да претърпи загуби от акцизи и данъци до 470 000 лева на годишна база в резултат на незаконната търговия, която може да нарасне от 45% до 100%.

Проучването на Roland Berger, възложено от Филип Морис Интернешънъл Инк. измерва потенциалното икономическо въздействие на някои от предложенията на Еврокомисията за нови регулации в Директивата за тютюневите изделия, като например стандартизацията на опаковките и продуктите, както и забраната на „слимс" цигарите и ментоловите продукти.

Проучването стига до заключението, че ако бъдат приети тези мерки, те може да доведат до намаляване на стойността на целия пазар на тютюн и тютюневи изделия и съответно на техните цени, а също така да подхранят незаконната търговия с тютюневи изделия. Това ще доведе до значителни загуби на работни места и спад на данъчните приходи.

В проучването са направени следните заключения:

• Стандартизирането на опаковките ще повлияе на потребителското поведение по отношение на тютюневите изделия, които ще бъдат възприемани като продукти с намалена стойност. В резултат на това ще има натиск надолу върху цените на тютюневите изделия и преминаване на потребителите към продукти от по-ниските ценови сегменти или до по-голямо търсене на незаконни продукти.

• Забраната на слимс цигарите и на ментоловите тютюневи изделия ще стимулира незаконната търговия, която вече представлява около 11% от потреблението на цигари в ЕС и може да нарасне с 25% до 55%. Тъй като това ще означава, че тези забранени продукти ще бъдат предлагани единствено на черния пазар, резултатът ще бъде увеличаване на незаконните продажби от 68 милиарда къса към настоящия момент до 84-106 милиарда къса.

Според проучването комбинацията на тези фактори може да доведе до:

• Загуба на огромен брой работни места - до около 175 000;

• Загуба на акцизи и данъци - до 5 милиарда евро за ЕС;

• Нарастване на нивото на тютюнопушене с до 2 % като резултат от стимулиране на ценовата конкуренция, която ще свали цените във всички сегменти на пазара на тютюна и тютюневите изделия.