Стартирането на успешна компания зависи не само от добрата идея и личните качества на предприемача, но и от бизнес средата в страната. За да помогне за развитието на благоприятен климат, платформа за проучване на стартиращи компании StartUp Blink си партнира с над 100 правителства и корпорации. Всяка година агенцията публикува годишен доклад, в който класира най-добрите места за основаване на компания и прави анализ на първите 100 в списъка, сред които е България.
Кои са най-развитите сектори?
Докладът сравнява броя на новите компании през 2024 и 2025 в единадесет ключови индустрии. Според данните най-бързо нарастват секторите на хардуер и интернет на нещата, енергия и околна среда и здравни технологии, като водещ е този на хранителното инженерство (46%). Под 10% отбелязват маркетинг и продажби и транспорт.
Единствената ключова сфера, при която се наблюдава спад от 2,3%, е тази на технологиите в образованието.
Страните с най-благоприятен климат
Според анализа на StartUp Blink най-благоприятната държава за основаване на компания е САЩ с резултат 254 точки. На второ място със значително по-малка сума (70,7) е Великобритания, а на трето - Израел.
Сингапур измества Канада от четвъртото място. На 6,7 и 8 са съответно Швеция, Германия и Франция. Разместване има и при последните две държави в топ 10, като Швейцария изпреварва Нидерландия.

Източник: StartUp Blink
Страната, която се е изкачила най-много места (27) от 2024 г., е Саудитска Арабия. Така заема 38-ма позиция, като печели наградата държава на годината. Узбекистан е втора по този показател с 12 места. Най-голям спад обаче бележи Албания - 11 позиции, като става 83-та в списъка.
Изненадата в класацията е Оман, която за пръв път влиза в топ 100 ( 99-та).
Топ 20 града
Най—благоприятният град за стартиране на бизнес според платформата е Сан Франциско. След него се нареждат Ню Йорк, Лос Анджелис и Пекин. Първият европейски град е Париж, който заема 8 място тази година. Втори на континента и четиринадесети в света е Берлин.

Източник: StartUp Blink
Повечето от градовете в топ 20 са във САЩ. Впечатление прави Индия, която заема три позиции. Баку пък е отличен като град на годината.
Къде е България?
Страната ни заема 41-во място в глобалната класацията. Това е спад с четири места от предходната година. Сред държавите от ЕС е на 19 място (с едно по-назад от 2024 г.), а сред тези от Източна Европа - на 7-мо.

Източник: StartUp Blink
Най-успешният сектор за българските новосъздадени компании е този на транспорта, където държавата ни е 27-ма в световната класация и четвърта в Източна Европа.
Единствените два града, които влизат в топ 1000, са София и Варна. Столицата е на 129-то място с общ резултат 6,78, като бележи спад с 12 позиции. Като ключов сектор е определен този на облачните технологии, където страната ни е на 56-то място.
Варна е значително по-назад - 569-та (0,44). Въпреки това, градът се изкачва с 50 позиции, благодарение на разработването на уебсайтове. Пловдив пада с 212 места, което го поставя на 1189-то с резултат от 0,09.
Според доклада предимствата на България са силната дигитална инфраструктура, разнообразието от програми за поддръжка и квалифицираната работна ръка. Страната ни привлича предприемачи и дигитални номади заради евтиния си начин на живот и данъчните ставки, които са сред най-ниските в Европа.
Според анализаторите държавата е засилила сътрудничеството си с неправителствения сектор. Министерството на иновациите и растежа стартира програмата Startup Visa, която позволява на чуждестранни предприемачи да пребивават в страната, докато работят.
Много от бизнесите се възползват и от европейско финансиране като Фонда на фондовете. От своя страна, Европейската банка за възстановяване и развитие започна програмата Star Venture, която подпомага обещаващи прохождащи бизнеси.
През 2022 година Payhawk стана първата компания, която е оценена на над 1 милиард долара (еднорог), което привлече вниманието на американски и западноевропейски капитали.
Като негативна тенденция StartUp Blink отбелязва изборът на квалифицирани хора да работят за чуждестранни компании заради сигурността и по-високата заплата. Това води до по-малък брой предприемачи.
Къде са нашите съседки?
Въпреки че Гърция има повече компании-еднорози, тя остава на шест позиции след България. Изкачването ѝ с две места се дължи на политическите реформи, които целят стабилизирането на икономиката и избягване на криза, подобна на тази от 2008 година.
Веднага след нея - на 48 място, е Румъния. Това е с 4 позиции по-надолу от миналата година. Като важен център за нови компании е отличен не само Букурещ, но и Клуж-Напока. Проблем в страната е трудното намиране на начален капитал и недостатъчно стимулиращите политики на правителството.
Сърбия е на 56 място, макар да бележи успехи в ИТ сектора, изкуствения интелект в здравеопазването и биотехнологиите. Според анализаторите съседката ни има потенциал, благодарение на държавния фонд за иновации и други подкрепящи бизнеса политики.
Северна Македония остава най-назад (78-ма позиция), въпреки осигурената помощ от Startup Macedonia и Фонда за иновации и технологично развитие. Според доклада основен проблем в страната е миграцията на квалифицирана работна ръка в резултат на дългогодишните усилия за присъединяване към ЕС.
Турция е единствената ни съседка, която е по-напред в списъка (39). Макар да има повече милиардни компании, геополитическата и икономическата ситуация водят до нестабилност в сектора. Това се е превърнало в причина за преместване на бизнеси и емигриране на професионалисти, се посочва още в доклада.
Въпреки спада на България с четири позиции, анализаторите отчитат ключовото ѝ местоположение, развитата цифрова инфраструктура и нарастващата подкрепа на управляващите за благоприятни фактори за стартирането на бизнес.