Пазарните дялове на най-големите производители на електроенергия и газ в ЕС намаляват в повечето страни от 2013 г., откакто Евростат събира тези данни.
На пазара на електроенергия през 2020 г. делът на най-големите производители варира в различните държави-членки на ЕС. Най-висок дял е регистриран в Кипър (100%), където една електрическа компания доминира националното производство на електроенергия, следвана от Франция (78%), Хърватия (76%) и Чехия (71%).
В другия край на скалата пазарният дял на най-големия производител на пазара на електроенергия е под 20% в три държави-членки: Люксембург (18%), Полша (17%) и Италия (16%).
Източник: Евростат
В сравнение с 2013 г. пазарният дял за 2020 г. на най-големия производител на пазара на електроенергия е по-нисък в повечето държави-членки на ЕС. Спадът на пазарния дял варира от -40 процентни пункта (п.п.) в Люксембург (след либерализацията на пазара на електроенергия) до -1 п.п. в Литва. За разлика от тях, делът остава стабилен във Финландия, докато се увеличава в България (+6 п.п.), Чехия (+4 п.п.), Унгария (+2 п.п.) и Румъния (+1 п.п.).
Що се касае до вноса и производство на природен газ: пазарният дял на най-голямата компания е намалял в 13 държави-членки.
За вноса и производството на природен газ най-големият пазарен дял е 100% в Естония, Малта и Швеция, където само един субект доминира националното производство и внос.
За разлика от тях, най-голямата компания за внос и производство на природен газ имаше най-ниско ниво на пазарно проникване в Испания (25%) и Чехия (26%).
Източник: Евростат
В сравнение с 2013 г. пазарният дял на най-голямата компания за внос и производство на природен газ намалява в 13 държави-членки с налични данни през 2020 г. Междувременно делът остава стабилен в Швеция (100%), докато се увеличава в Литва (+17 п.п. ), Естония (+16 п.п.) и Словакия (+11 п.п.).
В България най-големият вносител и производител на природен газ държи 73.6% от пазара.