Продължаващата борба на Иран с недостига на електричество доведе до въвеждането на последователни планирани прекъсвания на електрозахранването в столицата Техеран, съобщава "Радио Свобода".

Спирането на тока се превърна в неизменна част от летните и зимните месеци, но тазгодишните планирани прекъсвания започнаха по-рано от обичайното, въпреки относително ниските температури.

Правителственият говорител Фатеме Мохаджерани заяви по време на седмичната си пресконференция на 6 май, че страната е изправена пред "множество дисбаланси", визирайки нарастващото търсене на електричество, вода и газ.

Междувременно, общинският съветник в Техеран Джафар Банди Шарибани обвини властите в дискриминационни практики чрез налагане на по-дълги прекъсвания на електрозахранването в квартали с по-ниски доходи.

Мохаджерани посочи, че правителството на президента Масуд Пезешкиан "се нуждае от време" за справяне с енергийния недостиг, без изрично да уточни кога той ще бъде преодолян.

Как Иран унищожи с безводие своето "зелено злато"

Как Иран унищожи с безводие своето "зелено злато"

"Водният фалит" на ислямската република позволи на САЩ да спечелят битка за милиарди

Експертите твърдят, че потреблението на електроенергия в Иран нараства с около 7 процента, или 5000 мегавата, всяка година. Краткосрочно решение те не виждат - и така режимът на тока може да се запази чак до 30-те години.

Потреблението на електроенергия в Иран достигна върхова стойност от над 72 гигавата през иранската година 1402 (март 2023-2024), докато действителният капацитет за производство на електроенергия през лятото достигна максимум около 60 гигавата.

Мостафа Раджаби Машхади, говорител на държавната компания за разпределение на електроенергия Таванир, заяви, че потреблението на електроенергия в цялата страна през последните две седмици се е увеличило с 9000 мегавата в сравнение със същия период миналата година.

Въпреки че разполага с вторите по големина запаси на природен газ в света, Иран продължава да се сблъсква с повтарящ се енергиен недостиг както през лятото, така и през зимата. Енергетиката на страната разчита предимно на газови тецове, като има и такива, които изгарят нафта, както и известен брой водни централи.

Щедрите енергийни субсидии поддържат сметките на домакинствата ниски, но също така стимулират прекомерното потребление. Според различни оценки близо една пета от произведеният ток се губи по мрежата заради лошото ѝ техническо състояние.

Снимка 715281

Източник: Wikimedia Commons

По време на предходни подобни кризи през последните години живеещи в изгнание ирански опозиционери обвиняваха властите в Техеран, че печелят на гърба на собственото си население - като продължават да изнасят ток за чужбина и дават възможност на големи ферми за добив на криптовалута да използват ценния ресурс.

През 2021 г. последното беше на практика признато от управляващите, като те обявиха, че ще пресекат злоупотребите с електроенергия от страна на легалните и нелегалните крипто "миньори". Те обаче остават важни за режима, тъй като му помагат да заобикаля западните санкции.

Така проблемът очевидно остава нерешен.

Въпреки различни смели идеи за производство на електроенергия от слънцето (при 300 слънчеви дни в годината потенциалът е видим) или от теченията на Персийския залив, реален прогрес към иновативни технологии няма.

Новият най-голям чуждестранен инвеститор в Иран е Русия

Новият най-голям чуждестранен инвеститор в Иран е страна от БРИКС

Товарооборотът между двете страни за 2023 г. е достигнал почти 5 милиарда долара

Това се превръща и в коз на поддръжниците на ядрената програма на страната. Даже президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е отворен към идеята за граждански АЕЦ в страната - при гаранции, че реакторите няма да се използват за производство на оръжия.

Външният министър на Иран Абас Арагчи миналия месец заяви, че страната му цели да построи още 19 ядрени реактора - цел, която преследва от началото на новия век. Той намекна, че "десетки милиарди долари потенциални договори са на разположение" и отворени за американски инвестиции, ако Техеран и Вашингтон постигнат споразумение за ядрената програма на Иран.