През последния месец станаха все лоши неща в Европа, което наложи промените във фискалната ни политика. Така оправда финансовият министър Симеон Дянков в сутрешния блок на bTV променената си позиция относно обещаните средства в бюджета, а след това при внасянето на законопроекта в парламента тези средства да се окажат по-малко.  

На първо място, като основен катализатор на последните трудности в ЕС, Дянков посочи обявеното намерение за референдум, изразено от бившия гръцки премиер Георгиос Папандреу. „Това постави под въпрос финансовия пакет за Гърция - падна правителството там. Кризата отиде към Италия - падна правителството и там. Кризата отиде към Белгия и там им намалиха кредитния рейтинг", обясни финансовият министър.

Той допълни, че Германия е най-големият ни пазар, а Италия - вторият по големина. „При положение, че и двете страни казват, че догодина ще са в криза, ние няма как да не реагираме на тези опасения", подчерта Симеон Дянков. Според него в рамките на следващите 6 месеца има реален шанс еврозоната да не съществува.

„За радост ние не сме въвели еврото, така че няма да ни се отрази толкова зле. Спестяванията на гражданите са гарантирани. Но има голяма опасност за износа ни. Трябва да се преориентираме към Азия и Русия, но няма как това да стане за няколко месеца. Затова нещата са много несигурни като цяло", обясни финансовият министър.

Обвързвайки обстановката в Европа с нашата, Симеон Дянков заяви, че в началото на годината е прогнозиран доста консервативен бюджет, именно заради успокоението, че пакетът за Гърция е съгласуван и нещата ще потръгнат в ЕС. „Сега обаче обстановката е по-нестабилна и затова се налага да направим по-консервативен бюджет, който има буфери, и да затегнем финансите си. Въпреки това Дянков каза, че Бюджет 2012 е оптимистичен, защото е изчисляван на база 1% растеж на икономиката ни, а се очаква нарастването на БВП да е по-голямо.

„Ако утре се създаде фискален съюз като алтернатива на еврозоната, ние ще сме една от осемте държави, които веднага ще влязат в нея, тъй като изпълваме критериите", подчерта още Дянков. За такъв нов съюз вече открито говорят германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози. Дянков дори каза, че сред осемте страни, които евентуално могат да влязат в този съюз е и България.

Относно протестите той подчерта, че парите ги няма, така че колкото и да протестират зърнопроизводителите и заетите в други сектори на икономиката, няма какво за се преговаря, защото няма пари, категоричен бе Дянков и допълни: "В началото на годината се надявахме, че ако съберем повече пари в НАП и митниците, може да раздадем повече пари, но сега се вижда, че това няма как да стане."

Според министъра 8 фирми от зърнопроизводството взимат половината от държавните субсидии за сектора. 30 милиона лв. например са отишли в ръцете само на една фирма за тази година, тъй като системата им го е позволила. „Но сега ние променяме системата. Искаме да няма този монопол и парите да стигнат до дребните производители."

Попитан дали ще се извини на зърнопроизводителите, както поискаха те, Дянков отговори: "Ако темата не е за пари, извинявам се на всички зърнопроизводители, че ги подведох преди един месец, но тогава не знаех колко е страшно положението в Европа."

Въпреки мрачните прогнози на икономисти министърът увери, че бюджетът за догодина ще издържи на кризата и страната ни ще завърши с дефицит по-нисък от 2,5 на сто, който ще е втори или трети в ЕС.

Относно пенсионната реформа Дянков каза, че преизчисляване на пенсии няма да има, тъй като подобно преизчисление е било предвидено само за новите пенсионери - за тези, които излизат в пенсия от 2017-та година. Той поясни, че според разчети на НОИ поне до 2040 г. хората ще внасят повече, отколкото ще получават при пенсии.

„Само тази година в Гърция заплатите са намалели с 60%, в Румъния с 30%, а в Холандия с 15 на сто. Ако произвеждаме повече, оттам ще дойдат по-големите пенсии и заплати", увери министърът на финансите.

„Няма как да отстъпим пред стачката в БДЖ, защото няма накъде. След десетия ден постепенно ще се закрие дружеството, защото на врата му сега тежат 850 милиона лева. Товарните превози ще се приватизират. За пътническите ще създадем нова компания, която не е обременена с дълговете на БДЖ", такава перспектива пред българските железници начерта министър Дянков.

Той прогнозира, че ГЕРБ ще е на власт и през 2015 година, но той няма да е финансов министър. „Имам други планове", заяви вкрая на интервюто Симеон Дянков, но не посочи какви са те.