Банките са в центъра на финансовата криза, обхванала световната икономика от 2008 г. насам. Бяха извлечени поуки, като миналите грешки не трябва да се повтарят. Поради това  Европейската комисия представи предложения за промяна на начина на действие на осемте хиляди европейски банки, пише Портал Европа.

Общата цел е да се засили устойчивостта на банковия сектор на ЕС, като същевременно не се накърни финансирането от банките на икономическата дейност и растежа.

Предложенията на Комисията преследват три конкретни цели:

Първо, изискване за банките да притежават повече и по-качествен капитал, за да бъдат самите те по-устойчиви на бъдещи шокове. При последната криза се оказа, че капиталът на кредитните институции е незадоволителен както в количествено, така и в качествено отношение, което наложи безпрецедентна подкрепа от националните власти. Със своето предложение Комисията въвежда в Европа международните стандарти за банковия капитал, приети на равнище Г-20 и известни като споразумението Базел III. Европа ще има водеща роля в тази област, като приложи тези правила към над 8 000 банки, съставляващи 53 % от световните активи.

Второ, ЕК желае да създаде и нова управленска рамка, като предостави на надзорните органи допълнителни правомощия за по-тясно наблюдение на банките и за предприемане на евентуални ограничителни действия при установяването на рискове, например ограничаване на кредита, ако изглежда, че се оформя необоснована експанзия.

Трето, чрез комплектуване на цялото съответно законодателство, Комисията предлага единен правилник за банково регулиране.

Предложението има две части: директива относно достъпа до дейности по приемане на депозити и регламент относно начина, по който кредитните институции и инвестиционните дружества упражняват дейността си. Двата правни инструмента съставляват пакет и следва да се разглеждат съвместно. Предложението се придружава от оценка на въздействието, в която се посочва, че реформата ще намали значително вероятността от системна банкова криза.