Членовете на Комисията по промишлеността в Европейския парламент подкрепиха идеята за отделяне на дейностите по производството на електричество от предлагането му на потребителите в енергийните корпорации и така поставиха на изпитание и плановете на министерството на икономиката и енергетиката на България за създаване на Български енергиен холдинг.

Осем европейски държави - Австрия, България, Германия, Гърция, Франция, Латвия, Люксембург и Словакия - са обединени около идеята за създаване на системни оператори по преноса (transmission system operator, TSO) като трета опция между плана енергийните корпорации да се разцепят напълно, или да формират ISO - независим системен оператор.

На 6 май мнозинството от членовете на Европарламента в Комисията по промишлеността отхвърли идеята за третия вариант TSO (26 гласа против, 22 за, 3 въздържали се), научаваме от EUobserver.

Комисията настоява за т.нар. пълно разцепване на собствеността чрез продаване на активи, когато става въпрос за либерализация на европейския енергиен сектор. „Това (резултатите от гласуването) е първата стъпка за гарантиране на потребителите, че гласът им може да бъде чут в сферата на енергетиката", твърди британският социалист Елунед Морган, цитирана от Reuters.

Отхвърленият "трети вариант" предвижда системният оператор по преноса да бъде отделна фирма, различаваща се от „електрическата компания - майка", но междувременно притежаван от същите акционери, които държат и компанията майка.

Според Морган, само пълно разделяне на собствеността може да позволи навлизането на нови участници на пазара, да насърчи конкуренцията и да намали цените в енергийния сектор.

Припомняме, българското министерство на икономиката и енергетика, консултирано от „Делойт", от дълго време работи по идеята за създаване на Български енергиен холдинг, който следва да обедини не само генериращи и преносни активи на нашите държавни корпорации, но също така и активи от чувствителни отрасли като атомна енергетика и тръбопроводите за газ и нефт, които евентуално ще минат през страната ни.

По силата на взетото вчера решение от европейската Комисия по промишлеността, плановете на министър Димитров и предшествениците му влизат в разрез с европейското течение.

Но предвид малката разлика при гласуването в Комисията, а и далеч не само по тази причина, дискусията за бъдещето на европейската енергетика продължава. Парламентарните групи са разединени според националните линии и последното гласуване на сесията на Европарламента през юни може да доведе до различен резултат.

Германският дясно - центристки евродепутат Ангелика Ниблер, която оглавява комисията по промишлеността, е на мнение, че „ще има компромис, включително и третият път, или няма да има нищо".

Източници са посочили за EUobserver, че ЕК може да преразгледа идеята за TSO, но само при  ясна и още по-засилена роля на регулиращи органи.

Досега Еврокомисията работеше само върху две опции - пълно разцепване на собствеността и независим системен оператор (ISO). Според последното предложение, енергийните компании запазват собствеността си върху преносната мрежа, но прехвърлят управлението към изцяло независим оператор. Управляващата компания няма общи акционери с компанията майка.

27-те държави в ЕС евентуално ще достигнат до политическото споразумение през юни. Тогава от френското ротационно президентство се очаква преобразуване на дискусиите и предложенията в конкретен законов акт.