Наличната електроенергия за покриване на търсенето в Германия се очаква да достигне най-ниската си стойност за този зимен сезон през седмицата, заради фактори от ниски скорости на вятъра и по-студено време, което оказва натиск върху електроенергийната система, според модели, цитирани от Bloomberg.

Цените на газа се насочват към рязък ръст през 2025 г.

Цените на газа се насочват към рязък ръст през 2025 г.

Това влошава инфлацията в Европа, където разходите за живот вече предизвикват сериозно недоволство

Ниските температури, съчетани с условия без вятър, намаляват капацитета на вятърните паркове в Германия, а това увеличава натиска върху енергийната система. През ноември този феномен, наречен "Dunkelflaute" (затишие на вятър), доведе до спад в производството на енергия от вятърни източници и повиши цените на електроенергията до нива, наблюдавани за последно по време на енергийната криза през 2022 г.

С увеличеното търсене и ограниченото предлагане цените на електроенергията в краткосрочен план скочиха. Германия е принудена да увеличи вноса на електроенергия от Франция и да разчита на изкопаеми горива за компенсиране на недостига. Производството на електроенергия от газ в страната се увеличи значително през ноември, отбелязвайки най-голямото месечно повишение досега, според данни от енергийния мозъчен тръст Ember.

Този ръст е резултат от 25% по-ниското производство на вятърна енергия през октомври и ноември спрямо същия период на миналата година. Германия, както и останалата част от Европа, черпи от своите хранилища за природен газ, които са на най-високите си нива от 2016 г.

Липсата на вятър и повишеното използване на газ не само повишават цените на електроенергията, но налагат спешни мерки за стабилизиране на енергийните мрежи в няколко европейски страни. Високите разходи за енергия и нарастващите цени на природния газ заплашват конкурентоспособността на индустрията, създавайки несигурност за оперативните разходи на заводите в Европа.