Китай едва ли ще въведе нови пакети за стимулиране на икономиката, въпреки слабия ход на икономическо възстановяване на вътрешния пазар. Това пише изданието на People's Daily, позовавайки се на експерти..

В статията, цитирана от Агенция Синхуа, се казва, че традиционните планове за стимулиране, каквито са например мерките за облекчаване на паричната политика, не биха могли да решат структурните проблеми в икономическото развитие на Китай.

Напротив, традиционният подход би могъл да влоши настоящите икономически проблеми, каквито са свръхкапацитета и дълговите рискове на местните правителства, заявяват няколко експерти, цитирани в статията.

Средните показатели на производствения индекс на мениджърите по доставките (PMI) в Китай през април и май, публикувани от HSBC, останаха под границата от 50 и бяха по-ниски от индекса 51.5, отчетен през първото тримесечие на тази година. Това показва, че ръстът на индустриалния сектор в Китай на тримесечна база би могъл да се забави отново през второто тримесечие, което би довело до оказването на натиск върху крехкото икономическо възстановяване на Китай, заяви Цю Хунбин, главен икономист на HSBC China.

С оглед на слабия ход на икономическото възстановяване, пазарът провежда дискусия дали правителството трябва да въведе нова версия на "пакета за стимулиране на стойност 4 трилиона юана" или не.

Шън Дзянуан, главен икономист в Mizuho Securities (Asia), заяви, че старият начин за стимулиране на икономиката чрез облекчаване на паричното предлагане изглежда, че едва ли ще проработи в момента. Той може да задълбочи настоящите структурни проблеми в икономиката на Китай и дори да повиши рисковете в сенчестото банкиране и във финансовите платформи на местните власти в Китай, заяви Шън.

Сегашният ръст на инвестициите и потреблението в Китай не беше в съответствие с бързото разрастване на паричното предлагане, което означава, че тласъкът, който дава паричната политика на икономиката може да не е толкова силен, колкото преди, заяви Джао Сидзун, професор от Университета Ренмин.

Ли Сюесон, изследовател от Китайската академия за социални науки, заяви, че този кръг усилия за икономическо стабилизиране на Китай трябва да се съсредоточи върху по-нататъшно задълбочаване на реформите.

Ли заяви, че Китай трябва да даде тласък на данъчните и финансовите реформи, да намали още повече данъчната тежест за компаниите, както и за да намали финансовите им разходи. Голямата данъчна тежест и високите финансови разходи бяха основните причини за оперативните трудности за компаниите, твърди Ли.

Според Шън, Китай трябва да обмисли и реши въпроса със свръхкапацитета и с дълговите проблеми на местните правителства, които бяха останали на заден план при прилагането на последния пакет за стимулиране на китайската икономика. Нужно е страната да даде допълнителен тласък на реформите, така че да може да ползва дивидентите от тях , заяви Шън.