Все още няма съдебни решения по 62% от делата, които Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ е предала на българските власти от 2006-а година насам. Данните са от годишния доклад на службата за 2011 г. , съобщава от Брюксел кореспондентът на БНР.

В документа България присъства и със случай, който показва как ОЛАФ пази интересите на европейските данъкоплатци. Той засяга търг за изграждане на съоръжения у нас. Описано е, че тръжната процедура е била спечелена от фирма, подала подвеждащи документи за опита и правото си да работи с определени технологии. В резултат на разследването ЕК e спряла плащания в размер на 34 милиона евро и е изискала обратно вече изплатени авансово 7 милиона евро.

Европейската банка за възстановяване и развитие също е отпуснала 25 милиона евро за този проект.

В доклада не се споменава какъв е той, кой и кога е спечелил търга. Преди месец обаче от Дирекция "Регионална политика" на ЕК съобщиха, че спират или изискват обратно точно споменатите дотук суми, отпуснати за изграждането на сероочистващи инсталации на ТЕЦ „Марица Изток-2", коментира БНР.

Тръжната процедура за тях е проведена от тройната коалиция и спечелена от китайски консорциум през 2008 година.

В доклада на ОЛАФ по този случай е отбелязано, че и страните членки трябва стриктно да проверяват информацията и документите за подобни търгове особено когато става дума за кандидати от държави извън ЕС.

България присъства и в статистиката за делата, изпратени от ОЛАФ на националните власти с мнения за съд в периода от 2006 до края на 2011 г. За България те са били общо 37. По 14 от тях вече има произнесени присъди (не е уточнено какви). По другите 23 случая делата все още са висящи. Това е над 62% от всички, при среден процент 54% в ЕС.