САЩ увеличава въздушната си ударна сила. Пентагонът подписа с военния концерн Northrop Grumman договор за почти 10 млрд. долара за модернизиране и разширяване на броя на бомбардировачите B-2. Това по договора трябва да се случи до края на 2019 с опция за удължаване до 2024.

Моделът B-2 e единственият голям бомбардировач на САЩ, който е изключително труден за откриване от противниковите радари. Военно-въздушните сили на страната разполагат общо с 20 такива самолета, всеки от което е поне на 20 години. С модернизацията те ще бъдат „напаснати" към технологичното развитие днес. Сега те могат да летят 11 хиляди километра без презареждане с гориво.

Договорът за милиарди показва колко добре могат да печелят производителите на тези почти 21 метра дълги машини. При покупката си всяка една от тях е струвала 700 млн. долара без въоражението и допълнителните разходи по тях. 20 години по-късно те ще бъдат реновирани за подобна сума.

А това може само да радва ръководството на Northrop Grumman, която прави годишен оборот през 2013 година от 25 млрд. долара, от които 86 процента през поръчки на американското правителство. Компанията е и производител на дроните Global Hawk.

Американското правителство обаче не иска да разчита само на старите, макар и реновирани бомбардировача, а работи върху развитието на нов с името LRS-B. САЩ планира 6 млрд. долара разходи до 2017, за да разработи идеята. Ако тя се осъществи, през 2025 страната би могла да купи между 80 и 100 самолета за по половин милиард долара всеки.