Лидерите от еврозоната ще предложат само малки промени на начина на управление на единната валута през следващите две седмици. Докладът за това ще бъде публикуван в понеделник и подсказва, че желанието за реформи от първите фази на кризата в еврозоната е намаляло.

Документът от 24 страници, с автор президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и с участието на председателите на ЕЦБ, Европейския съвет и Еврогрупата на финансовите министри, призовава за установяване на правилата и институциите, които бяха създадени по време на кризата до юли 2017 преди да се премине към по-амбициозни реформи.

Докладът препоръчва в краткосрочен план да се подновят усилията за уеднаквяване към най-добро представяне на дейностите в Европа, да се надгради над това и допълнително да се усили текущата базова рамка на управление.

Едва през 2017, казва доклада, ЕК ще предложи нови амбициозни институционални и законодателни промени като част от „етап две" по усилията за интеграция.

Въпреки липсата на краткосрочна амбиция, официалните лица заявяват, че текущата криза в Гърция може да доведе до преосмисляне, особено ако Атина излезе от еврозоната. Висши ръководители дискутираха през последните месеци извършването на огромен скок към интеграция ако Гърция напусне. Това би сигнализирало на финансовите пазари, че остатъка от еврозоната ще вземе всички мерки, за да предотврати излизането на друга страна членка.

Сред препоръчаните мерки за обмисляне след юли 2017 са няколко, които могат да бъдат въведени по-бързо в случай на излизане на Гърция. Най-вероятно това ще означава затягане на процеса по уеднаквяване в еврозоната като се постави по-законно обвързване със стандартите на страните членки.

Ще има допълнителен натиск за поддържането на тези стандарти, защото страните членки единствено ще бъдат способни да се присъединят към механизма за стабилност, за да се защитят от финансовите шокове ако са прикрепени към новите правила.

Докладът предвижда също създаването на Европейски фискален борд от юли. Това ново тяло ще осигури оценка на измерването на бюджетите спрямо по-широката фискална рамка на ЕС. Днешната дивергенция създава нестабилност за цялата общност, се казва в доклада. Тази дивергенция трябва да се коригира и да се предприеме нов процес на уеднаквяване.

Докладът беше разгледан от управителя на ЕЦБ Марио Драги, който подтиква към по-амбициозни политически споразумения за превръщането на еврозоната в по-централизирана валутна зона така, че капиталът и работната ръка да могат да се придвижват по-свободно, както е в САЩ. Надеждите обаче на Драги се изправиха срещу умора от реформи в почти всички европейски столици, с изключение на Берлин, който се оттегли от исканията си за по-бързи реформи заради политическата съпротива.

Коментарът е подготвен от Бул Тренд Трейдър.