Народното събрание прие окончателно промените в Закона за платежните услуги и платежните системи. Това бе неминуемо, защото с тези изменения се въвеждат някои нови европейски изисквания към доставчиците на платежни услуги в България и към техните акционери и мениджъри. Актуализират се и финансовите санкции, които БНБ може да налага на нарушителите на закона и на свързаните с него наредби.
Най-важната новост обаче е прилагането на правилата на европейския регламент, според който таксите за преводи в евро към сметки в страни от Европейското икономическо пространство трябва да са равни с тези за левови преводи в страната.
След гласуваните на 5 февруари 2020 г. изменения съответния текст в чл. 68 ал. 6 от Закона за платежните услуги и платежните системи изглежда по следния начин: "Доставчик на платежни услуги начислява на ползвател на платежни услуги еднакви такси за презгранични плащания в евро в рамките на Европейския съюз и за плащанията в лева в страната, които са на еднаква стойност и с един и същ вальор и които имат еднакви характеристики по отношение на иницииране, извършване и приключване на плащането".
Въпросният европейски регламент, предизвикал тази промяна, бе приет, защото таксите за преводи в евро от България към други държави от ЕС бяха в пъти по-високи от тези, които банките у нас събираха за транзакциите в левове. Авторите на текста в регламента, уреждащ изравняването им, пледираха, че по този начин защитават обществения интерес, защото голяма група хора били ощетявани от по-високите такси за преводи в евро от България към други държави от ЕС.
Не е ясно колко голяма е била тази група и дали хората в нея са били дотолкова социално уязвими, че е трябвало да бъдат защитавани. Помислете си кои ли ще са онези българи, които превеждат пари от страната ни към други държави от ЕС? И дали, ако банковите такси са им прекалено високи, те не могат да използват многобройните други и далеч по-евтини методи на плащане? Във всеки случай това не са българите, работещи в чужбина, защото те превеждат пари не от, а към България и плащат за тези преводи не по тарифите на българските банки, а по тарифите на банките в страните, в които работят и през които нареждат плащания към България.
Така или иначе регламента отдавна е факт и изискванията му влязоха в сила от 18 декември 2019 г., но трябваше да бъдат вкарани и в българския закон, защото само така БНБ получава правото да наказва нарушителите.
В следствие на прилагането на регламента банките у нас започнаха да намаляват таксите за удоволствие на неясно колко на брой граждани и много на брой фирми, извършващи преводи в евро от страната ни към държави от ЕС. Но, за да постигнат изравняване, така като се изисква по закон, за неудоволстие на огромен брой български граждани, някои банки въведоха допълнителни такси и почти всички банки сериозно увеличиха съществуващите такси за преводи в лева.
Така се появиха такси за преводи между сметки в една и съща банка както на каса, така и онлайн. Дори преводите на каса между сметки на едно и също лице в една и съща банка започнаха да се таксуват от някои кредитни институции и то с такси, достигащи 2,5 лева на транзакция. Появи се случай, при който цената на незабавните преводи в лева през RINGS удари 50 лева на транзакция, когато тя е наредена в офис на банка и 20 лева, ако е онлайн. През системата БИСЕРА таксите вече се движат между 2 лева и 4 лева за превод, когато е направен в офис на банка, и 0,5 лева и 1,5 лева когато е онлайн.
Това поне показват сравнителните данни публикувани на страницата на БНБ, които са към края на януари 2020 година. Така че огромната част от населението, извършващо плащанията си в лева вече може покорно да благодари на ЕС за по-скъпите преводи, които му докара съответната евродиректива и да "благославя" българските евродепутати, които със своето действие или бездействие способстваха това да се случи.
123tristan
на 06.02.2020 в 10:23:52 #6Поредната статия, която показва, че за огромно съжаления, кадърние журналисти, или поне тези, които се опитват да показват истината, са или подтискани или уволнявани. Що за некомпетентност и непрофесионализъм. Премахването на тези такси цели изравняване с тези в Европейския съюз или така нареченонто SEPA (Single European Payment Area) пространство, като по този начин се спре иключителната паразитна практика от страна на БГ банките да взимат огромни такси. И да не се лъжем, тук заслугата едва ли е на някого от нашия политически елит. Единствените интереси, които са защитени, са нашите граждански и то благодарение на единното европейско законодателство. Колкото и да не ви се вярва, скъпи автори на статията, в България все още има някакъв среден бизнес, който се опитва да оцелее и точно този бизнес беше най-много засегнат именно от тези трансферни такси в евро. Само един малък пример ще дам - преди българските банки да бъдат принудени да премахнат огромните такси, един средно голям превод до Германия, да речем 5000€, беше таксуван близо със 100 лв, в момента е около 4 лв. сами направете останалата калкулация. Да не говорим именно за българите в чужбина, защото такси се дължат дори при входящите певоди. така че техният интере също до голяма степен е защитен. За какви други методи на плащане говорим - изпращане по дилижанса до Германия? И знаете ли как в подразделенията на НАП гледат на едно банково извлвчение от Revolut например? А това, че банките се опитват да си вземат обратно парите чрез други методи, е изцяло проблем на българския регулатор в лицето на БНБ, гледайки само безучастно.
nino-yordanov
на 06.02.2020 в 09:51:25 #5Браво, Европа ни е виновна! Че българските банки си вдигат таксите
Не е нормално да има такса 20 евро за превод от 10 евро.Приведствам намаляването на такси за изходящи преводи. Има различни банки и различни такси, потребителя трябва да избере от какво има нужда и къде ще му е най-изгодно.
projekt
на 06.02.2020 в 09:06:31 #4Браво на Бойко, евала на Герб За информация на незнаещите основните банки в България са европейски - гръцки., немски, френски и др. Руски няма или поне не такива които да са важни за банковия сектор в България. В руски банки не се превеждат пенсии, не се държат държавни пари. Така че това е поредната сделка на века за султан Бойко българоубиец
Avatarx
на 05.02.2020 в 22:06:22 #3Много странно! Европейската директива е същата и в Германия и се спазва, а подобни такси няма! Дали пък не трябва вместо на ЕС, да благодарим на руските банки опериращи в България под формата на "български" , каквито на практика липсват?
coco7
на 05.02.2020 в 21:44:31 #2А в рубли как са таксите? Питам защото и аз да почна да пиша подобни идиотизми ако е изгодно.
halo
на 05.02.2020 в 18:06:11 #1Автор: Петър Илиев, такъв проблем в Еврозоната няма, нали?