И държавни фирми с блокирани депозити в КТБ са се насочили към цесиите, за да си върнат поне част от парите, става ясно от отчетите им за деветмесечието на годината. Според квесторите на банката до края на миналата седмица сумата на тези операции е достигнала 700 млн. лв., пише днес в."Труд".

При договор за цесия със сумата от блокирания влог се покриват кредити към същата банка. Операцията е счетоводна. Срещу това собственикът на депозита получава част от парите си от длъжника на банката. По непотвърдена информация в случаите с КТБ се изплащали между 50 и 70% от депозитите.

Държавният оръжеен търговец „Кинтекс" има 29,2 млн. лв., блокирани в КТБ, които са 64% от всичките й средства. „Кинтекс" иска 7,8 млн. евро от тях да отидат за погасяване на кредит на „Аркус"-Лясковец към банката. Фирмата е търговски партньор на „Кинтекс", а държавното дружество има дългове към нея.

В пазара на цесии иска да се включи и Българският енергиен холдинг. Той има блокирани 44,1 млн. лв. в КТБ. От холдинга са поискали квесторите на банката да разрешат дълговете на негови дъщерни дружества да бъдат погасени с блокираните средства в банката.

Общинската „Топлофикация София" е с блокирани 80 млн. лв. в КТБ. За да се направи някакъв вид прихващане, е нужно решение на общинския съвет, а такова не е предлагано.

Общините с блокирани средства в КТБ настояват да получат парите си в пълен размер и не разглеждат варианти за цесия. В такава ситуация са Бургас, Сливен, Раковски, Казанлък, Айтос, Созопол и др.

Общините не са заинтересувани да участват в цесии, защото по закон техните депозити са обезпечени на 100% с държавни ценни книжа. Така при евентуална процедура по несъстоятелност те ще са първите, които ще си получат парите. Този ред обаче не важи за държавните дружества.