Китай работи върху изграждането на най-големия язовир в света, от който ще произвежда електрическа енергия. Проектът е на стойност 100 милиарда долара и се в подножието на Хималаите, където древната цивилизация Ярлунг основава първата тибетска империя.

Още през ноември 2020 г. китайските държавни медии разкриха предложения за огромен язовир на река Ярлунг Цангпо в Тибетския автономен регион.

Той може да произвежда до три пъти повече хидроенергия от сегашния най-голям язовир в Китай - "Трите клисури", проект, който наложи преместването на повече от 1,4 милиона души.

Смята се, че работата по язовира е започнала през 2021 г. и според доклад в Newsweek, който анализира сателитни изображения на мястото, язовирът вече е завършен и се пълни с вода.

Язовирът се намира само на 28 км от непалския граничен град Хилса (с население 51 000) и на 60 км от границата с Индия.

Китай иска да има въглеродна неутралност до 2060 г. и усилията му за хидроенергия в Тибет се засилиха, въпреки съпротивата на тибетските правозащитни групи и природозащитници.

Реката Ярлунг Цангпо е от особено голямо значение. От началото си в ледниците на Западен Тибет, Ярлунг Цангпо достига височини от близо 5000 метра над морското равнище, което я прави най-пълноводната река в света, тъй като си проправя път през планинската верига на Хималаите.

Реката се спуска на 2700 метра рез това, което е известно като Големия каньон Ярлунг Цангпо, образувайки дефиле, което е повече от два пъти по-дълбоко от Големия каньон в Съединените щати.

Най-големият газов резервоар в света е в точката на кипене между няколко държави

Най-големият газов резервоар в света е в точката на кипене между няколко държави

Ще се взимат мерки, за да се спре огромния спад на добива

Стремителният спад го прави особено благоприятен за производство на ходроенергия, но експертите предупреждават, че от язовира вероятно ще има политически и екологични последици.

Районите около реката са по-малко населени, в сравнение с река Яндзъ. Има обаче история на преместване на жители за проекти за язовир в региона. Например близо 2000 души бяха изселени заради водноелектрическата централа Яген през 2015 г.

Новият язовир е планиран за окръг Медог, който има население от около 14 000 души, според доклади на вестник Global Times.

Новите язовири, които се изграждат в Хималаи, могат значително да повлияят на живота на милиони в Индия, особено на тези, които живеят близо до непалската граница.

През последните години Индия се противопоставя на участието на Китай във водноелектрически проекти, като отказва да купува електроенергия от места, подкрепени от китайски инвестиции. Индия не купува енергия от водноелектрическата централа Chameliya в Непал, която е построена с финансова помощ от Пекин.