Швейцария може да се изправи пред риск от дефлация през следващата година, след като силният швейцарски франк ограничава политиките за контрол на инфлацията. Централната банка на Швейцария (SNB) намали лихвите за трети път през септември, като изтъкна високата стойност на франка и по-ниските цени на енергията като основни фактори за спада на инфлацията. SNB ревизира годишната прогноза за инфлация до 1,2% за 2024 г. и до 0,6% за 2025 г.
Председателят на SNB Томас Джордан призна, че силният франк има сериозно въздействие, но намали притесненията за дефлация, като по думите му прогнозите остават в рамките на ценова стабилност, цитиран от CNBC. Въпреки това, някои икономисти смятат, че може да се наложи банката да се намеси на валутния пазар, ако рискът от дефлация се засили. Експерти като Адриан Претеджон от Capital Economics например изтъкват, че е възможно допълнително намаляване на лихвите, но валутните интервенции може да се окажат по-ефективни за стабилизиране на инфлацията.
Швейцария беше изключение сред големите икономики през последните години, достигайки 3,5% през 2022 г. инфлация - доста сериозна цифра.
За сравнение фодишната инфлация в Европейския съюз е 2,8% през юли 2024 г. спрямо 2,6% през юни. През 2023 г. регистрираната инфлация е била 7,8 на сто. Отново данни от Евростта през юни показват, че най-високите годишни темпове са регистрирани в Белгия (5,4%), Румъния (5,3%), Испания и Унгария (и двете по 3,6%).
През септември инфлацията в Швейцария падна на 0,8%. Прогнозите за 2025 г. са за инфлация около 0,3%, а според Capital Economics стойността може да падне под нулата през някои месеци.
SNB ще обсъди мерките на 12 декември, като според анализатори може да прибегне до валутна интервенция, ако лихвената политика се изчерпи като инструмент за стабилизиране на инфлацията.
Високият курс на швейцарския франк е резултат от ролята му на "валута-убежище" за инвеститорите в периоди на пазарна несигурност. Поскъпването му, наред с поевтиняването на енергията, води инфлацията към опасно ниски нива, което може да изглежда добре, но може да забави икономическото развитие на страната.
Намаляващите цени демотивират потребителите и бизнеса от разходи и инвестиции, което допълнително усложнява перспективите за растеж. В отговор, Швейцарската национална банка (SNB) обсъжда възможността за по-агресивна намеса, включително изкупуване на чуждестранна валута, за да намали стойността на франка и да стимулира икономиката.
Анализатори подчертават, че Швейцария е на прага на дефлационен натиск, като инфлацията може да премине в отрицателни стойности при липса на ефективна парична политика. Въпреки че все още няма ясно изразена дефлация, SNB трябва да остане гъвкава, за да избегне задълбочаване на проблема. Валутната интервенция може да се окаже ключов инструмент в комбинация с ниски лихви, ако дефлацията се превърне в по-реална заплаха.