Нова мащабна схема за финансови измами търси своите жертви из България. Така нареченият "инвестиционен фонд" AI Innovation Fund идва с обещания за огромна доходност, но всъщност оставя вложителите или с нищо, или с дялове в "куха" фирма.

Какво изглежда, че е?

На своя доста аматьорски изглеждащ сайт (ето и архивирана версия, в случай, че изчезне), т.нар фонд се представя под друго име - AI Innovation 360, мястото, "където авангардният изкуствен интелект се среща с изключителна финансова експертиза".

"Ние сме компания за иновации с изкуствен интелект, която предоставя надеждни и професионални финансови инвестиционни услуги. Нашият екип от експерти е посветен на предоставянето на най-добрите инвестиционни решения на нашите клиенти. Вярваме в използването на авангардна технология за предоставяне на точни и надеждни инвестиционни съвети", пише на страницата.

Предлагат се различни пакети. Най-евтиният е за 500 лева и носи от 4,7% до 19,3% седмична печалба. Най-скъпият е за тези, готови да се разделят с повече от 50 000 лева. При него се говори за процент на печалба до 23,1% на седмица върху цялата инвестиция, но продължава да има и комисионна - 3% върху печалбата.

Снимка 689077

Макар подобна доходност да е почти невъзможна извън изключително рискови борсови и крипто сделки, на сайта пише, че за всички пакети нивото на риск е средно до минимално.

Почти половината от презентацията на дружеството е посветена на изкуствения интелект Neuron AI, от който явно се очаква да постига невъзможното в инвестициите чрез "алгоритми за генериране на печалба". Вместо технически характеристики получаваме обща информация как работи изкуственият интелект по принцип.

Над $1 трилион загуби: Инвестиционните измами са нараснали с над 140%, показва доклад нa Revolut

Над $1 трилион загуби: Измамите, които нараснаха с над 140%, според доклад нa Revolut

Данните на финтех компанията над 780 000 клиенти в България са за 2023-а година

"Екипът се състои от млади и амбициозни IT инженери и програмисти, със солиден опит, натрупан в големи водещи компании като Google, Microsoft и Netflix", се твърди в презентацията.

Кой използва труда на тези върхови специалисти? "Нашите Финансови Експерти имат години международен опит в търгуването, какъвто притежават и финансовите консултанти навсякъде по света - както на Уол Стрийт, така и в Лондонското Сити или на борсата в Хонг-Конг", пишат от дружеството (правописът е запазен).

Те предлагат и "план" за тези, които са готови да им поверят спестяванията си за пенсиониране.

Какво всъщност е?

Нека започнем от очевидното. AI Innovation Fund е всичко друго, но не и инвестиционен фонд. Казва го не друг, а Комисията за финансов надзор.

"Дружеството "Ей Ай Иновейшьн Фънд" ООД към момента не е и не е било лицензирано от КФН за извършване на дейност като инвестиционен посредник на територията на Република България и не може да извършва инвестиционните услуги и дейности, посочени в чл. 6, ал. 2 и 3 от Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ). Такова дружеството не е и не е било вписано като обвързан агент във водения от КФН регистър", заявиха за Money.bg от КФН.

Когато някой ви предлага услуга, която няма право да предлага, шансовете да става дума за измама са огромни. Няма и никакви данни нито за суперпрограмисти, нито за опитни трейдъри, които да са били част от екипа. По-скоро знаем за... телефонисти.

Metamax: Срина се онлайн пирамидата, събирала "жертви" и у нас

Metamax: Срина се онлайн пирамидата, събирала "жертви" и у нас

Платформата обещаваше щедро заплащане за... гледане на видеа

Читатели на Money.bg разказаха, че са били търсени от непознати номера с предложения да инвестират - първо чрез дружество на име "Ей Ай Технолоджис ООД", а после - "Ей Ай Иновейшън Фънд ООД". Според експерти, вероятно за "студените обаждания" са използвани предварително събрани или закупени списъци с валидни номера и друга информация за притежателите им.

Кой е от другата страна на слушалката? От обяви на компанията се вижда, че тя е набирала служители специално за връзки с потенциални клиенти, като е обещавала заплата между 3000 лв. и 5000 лв. на месец. Така мотивираните сътрудници представяли дружеството като "инвестиционен фонд за начинаещи и напреднали инвеститори", който борави с богато портфолио от акции и криптовалути.

Комуникацията бързо минавала към други по-трудно проследими канали - Viber и Whatsapp. Лични срещи с хора от "фонда" не са провеждани.

След избора на план и плащането, жертвите получавали даже извлечения за инвестициите си. Според запознати със случая, говорим за много несъвършени фалшификати, повтарящи дизайна на документи, разпращани от легитимни инвестиционни фондове. За известно време идвали и малки суми.

Измамниците непрекъснато искали още и още пари от вложителите, като на част от тях е предлагано да получат дялово участие в капитала на дружеството. Действително, към момента то има общо 12 съдружници, от които един е управителят - лице на име Иван Иванов. Ако оставим неговата част от капитала настрана, останалите са влезли с общо около 850 000 лева.

Срещу тези пари няма данни за каквато и да е дейност, която би донесла доход.

Това обаче е възможно да е само върхът на айсберга - освен "съдружниците", може да има и още голям брой други лица, които само са си купили "инвестиционен план" от измамниците и не са пожелали дялово участие. Показателно е, че в социалните мрежи има група на ужилените от схемата и това са различни имена от тези, които се виждат в Търговския регистър.

Money.bg се свърза с представител на един от измамените. По думите му човекът е бил подведен по телефона да се включи в схемата, а след това е дал пари и за дялово участие. След като се усъмнил, че става дума за измама, прекратил комуникацията.

Това обаче не попречило на измамниците да фалшифицират неговия подпис в протокол от общо събрание, с което е бил вдигнат капиталът, т.е. са били добавени парите на още една или повече жертви.

Защо хората зад схемата правят всичко това? "Те искат да скрият факта, че са предоставяли финансови услуги без лиценз. Предоставяйки услугите директно на жертвите, в момента, в който дойдат компетентните органи, те просто ще кажат "Не са разбрали какво им предоставяме - дали сме им възможност да бъдат съинвеститори", коментира пред Money.bg адв. Константин Миков, специализиран в делата, свързани с финансови и криптоизмами и учредител на европейската мрежа от адвокати financial-fraud.lawyer.

Звучи ли ви познато?

В един от документите на дружеството, с който Money.bg разполага, по незнайна причина вместо "Ей Ай Иновейшън Фънд ООД" пише "Арч Кепитъл ООД". Има ли връзка между двете - не е ясно.

Прави впечатление, че сред "инвеститорите" в Ей Ай Иновейшън Фънд ООД има хора, които са вписани като съдружници и в други юридически лица с много сходно описание. Сред тях е именно "Марбел Арч Кепитъл".

"Глобал Маркетс" се е маскирал, алармират от КФН

"Глобал Маркетс" се е маскирал, алармират от КФН

Считано от 05.02.2015 г., "Глобал Маркетс" ООД се е преименувал на "Интерактив брокеридж" ООД

По отношение на нея КФН през 2022 г. излезе с официална позиция, че дружеството няма лиценз и не може да предлага на клиентите си инвестиции в недвижими имоти, криптовалути и други. Разследване на "Господари на ефира" показа, че фирмата е свързана с пирамидата "Глобал маркетс", която завлече огромен брой българи с милиони левове.

При тази схема се стигна до намеса на компетентните органи. Какво предстои за AI Innovation Fund - ще видим.

Защитата - знанието

Твърде често жертвите на този тип престъпления си мълчат - в резултат на отправени заплахи или от срам. Така или иначе, в Комисията за финансов надзор не са постъпвали жалби и сигнали срещу "Ей Ай Иновейшън Фънд" ООД.

Както често предупреждават специалистите - колкото по-малко знае човек, толкова по-лесно е да бъде подведен и измамен с говорене за огромна доходност, AI модели, криптовалути и т.н.

От КФН съветват всички, които желаят да инвестират, да проверят на техния сайт или в мобилното приложение FSC mobile дали даденото дружество има лиценз да предлага инвестиционни услуги. Става лесно, само по ЕИК номер

Има и списък с фирмите, които нямат право да действат като инвестиционни посредници или управляващи дружества.

КФН препраща и към сайта #Инвестирай безопасно, който дава основни насоки как потребителите да различават законните от недобросъвестните посредници.

На страницата на Българска асоциация на лицензираните инвестиционни посредници са публикувани "10 признака: Как да отличите лицензирания инвестиционен посредник от нелицензирания".