Началото на нов цикъл на намаляване на лихвите във Федералния резерв кара банковите инвеститори да се надяват на повторение на сценария от далечната вече 1995 г. Това беше годината, в която банковата индустрия започна един от най-добрите си периоди в историята на САЩ след поредица от намаления на лихвените проценти от Фед и меко приземяване, организирано от тогавашния председател на централната банка Алън Грийнспан.
Индексът, проследяващ широко сектора на финансовите институции, завърши 1995 г. с над 40% повишение, надминавайки представянето на широкия индекс S&P 500 (GSCP). И това превъзходство ще се задържи още две години.
Може ли да се случи отново?
Засега банковите акции започват добре. Тази година същият индекс на банковата индустрия, който скочи през 1995 г. (^BKX), се повиши с повече от 19% и ръстът му е точно зад основните борсови индекси.
Междувременно друг индекс (XLF), проследяващ големите банки заедно с други големи небанкови финансови фирми, е нараснал с 21%, малко пред основните индекси.
"Историята е малко вероятно да се повтори, но може да се търсят прилики", според Майк Мейо, анализатор от Wells Fargo, който обхваща най-големите банки в страната, за сравнението от 1995 г., цитиран от финансовото издание Yahoo! Finance.
Майо не разчита, че следващата година ще бъде толкова добра, колкото тази мистична година, но той вижда прилики.
Източник: iStock
В трите случая (1995, 1998 и 2019 г.), когато Фед намаляше лихвените проценти и не последва рецесия, акциите на банките средно се разпродадоха първоначално след първото намаление, след което се повишиха няколко седмици след това — надминавайки S&P 500, според анализ от Wells Fargo Securities.
Фед предприема първото от 4 години намаление на лихвените проценти
Понижението е с 50 базисни пункта
Но по-обширен преглед на последните шест цикъла на намаляване на лихвите (включително три, които бяха последвани от рецесии) показва, че превъзходството на индустрията обикновено не трае дълго. Само през 1995 г. ралито при банките бе повече от това на по-широкия фондов пазар за повече от три месеца след първото намаление на лихвените проценти. Но тогава не само паричната политика беше подходяща за банките.
Кредиторите всъщност започнаха 1995 г. в груба форма, тъй като основните институции се огъваха. Това включваше общината Ориндж Каунти, Калифорния, която обяви фалит през декември 1994 г. и британската търговска банка Barings, която се срина през февруари 1995 г.
Банките с големи бюра за търговия също все още се възстановяваха от сериозните загуби от унищожаването на пазара на облигации предходната година - а кредиторите на търговски недвижими имоти все още виждаха загуби по заеми от криза, започнала в края на 80-те години.
Междувременно реалният БВП на САЩ дори падна под 1% през първата половина на годината. А доходността на дългосрочните 10-годишни държавни облигации се срина с 250 базисни пункта.
Но най-важното е, че тези дългосрочни доходности останаха по-високи от тези на краткосрочните облигации. Това позволи на банките, които заемат при краткосрочни лихви и дават заеми при дългосрочни лихви, да спечелят с по-голяма разлика от този спред.
Това, което също помогна на банките през 1995 г., беше нов период на разхлабване на банковата регулация, започвайки с федерален закон, подписан от тогавашния президент Бил Клинтън година по-рано.
Този закон премахна ограниченията, които спираха банките да откриват клонове в границите на щатите, поставяйки началото на период на дерегулация, който в крайна сметка щеше да доведе до появата на мегабанки в страната като JPMorgan Chase (JPM), Wells Fargo (WFC), Bank of America ( BAC) и Citigroup (C).
Банките отново си проправят път във Вашингтон
Докато банковото регулиране стана по-агресивно след администрацията на Тръмп, големите банки напоследък станаха по-смели в конфронтацията с регулаторите за разногласия.
И те спечелиха голяма победа по-рано този месец, когато регулаторите разводниха новите банкови капиталови планове, които ще намалят изискванията за големите банки наполовина от първоначалното предложение.
"Изглежда, че регулаторното махало може да се върти назад по този начин", каза Майо.
Не всички размествания в столицата на САЩ обаче се харесват на банките. Министерството на правосъдието наскоро отмени собствените си насоки за одобряване на банкови сливания, които са в сила от 1995 г.
Засега очакваното въздействие на намаляването на лихвените проценти върху приходите на банките изглежда донякъде смесено.
Кредиторите, които са се възползвали от високи лихвени проценти, вероятно ще видят по-малко печалби, докато тези, които изостават, очакват тласък.
"Няма спор, че падащите лихвени проценти са добри за банките. Просто не съм сигурен, че това е по същите причини като през 95 г.", каза Алън Пувалски, главен инвестиционен директор и съ-портфолио мениджър в Cybiont Capital.
Много зависи и от способността на Федералния резерв да се придържа към своето "меко кацане", като предпази икономиката на САЩ от рецесия, докато инфлацията пада.
"Нашето намерение наистина е да запазим силата, която виждаме в момента в икономиката на САЩ", каза председателят на Фед Джей Пауъл пред репортери в сряда, когато лихвите в най-голямата световна икономика бяха изненадващо намалени с 50 базисни пункта.
Дори и без рецесия в САЩ, повторението на 1995 г. пак ще изисква растеж на заемите и продължаващо съживяване на инвестиционното банкиране.
На конференция на Barclays миналата седмица някои банкови ръководители, включително главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан и главният изпълнителен директор на PNC (PNC) Бил Демчак, повториха очакванията си за по-добри печалби през 2025 г.
Други не го направиха.
Главният оперативен директор на JPMorgan Chase Даниел Пинто каза на инвеститорите, че анализаторите са "малко твърде оптимистични" относно това колко ще спечели банката през 2025 г.
"В течение на тримесечието нашите кредитни предизвикателства се засилиха", каза Ръсел Хътчинсън, финансов директор на Ally Financial (ALLY), за бизнеса с автомобили на дребно на банката същия ден.
Джерард Касиди, анализатор на RBC Capital Markets, очаква банките да отбележат по-високи приходи през следващата година, но и повече кредитни проблеми.
"Според нас очакваме да видим постепенно по-високи провизии за загуби по заеми през следващите 12 месеца", добави Касиди.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.