Петролната индустрия на САЩ е изправена пред огромен натиск по време на втория мандат на Тръмп. Въпреки че той обеща да въведе период на американско енергийно господство, търговската война на администрацията и увеличаването на производството от ОПЕК хвърлиха сянка върху петролния сектор, пише CNN в свой материал.

Всъщност, бурният някога растеж на американското производство на петрол сега е застрашен от пълно спиране или дори обръщане в обратна посока.

Цените на петрола паднаха до най-ниското ниво от 4 години - причината

Цените на петрола паднаха до най-ниското ниво от 4 години - причината

Президентът Тръмп въведе нови мита спрямо вноса от Китай

Засегнато от отслабващото търсене и потиснатите цени, очаква се американското производство на петрол да се свие през 2026 г., прогнозира S&P Global Commodity Insights. Експертите изчисляват, че производството на петрол в САЩ ще спадне до 13,3 милиона барела на ден през 2026 г., което е спад от 130 000 барела спрямо прогнозата за 2025 г.

Това би било едва вторият път през последното десетилетие, когато американското производство пада. Единственият друг случай беше по време на срива заради COVID-19, когато световната икономика спря и цените на петрола се сгромолясаха.

"Секторът на шистовия петрол в САЩ е доста мрачен. Те се подготвят за буря", коментира пред медията Боб Макнали, президент на консултантската фирма Rapidan Energy Group.

Diamondback Energy съобщи на акционерите миналата седмица, че производството на петрол в САЩ вероятно е достигнало своя връх и ще започне да спада поради падащите цени. "Вярваме, че сме в повратна точка за американското производство на петрол при текущите цени на суровините", каза изпълнителният директор на Diamondback Травис Стайс в писмо до акционерите.

Goldman Sachs понижи прогнозите си за цените на петрола за тази и следващата година

Goldman Sachs понижи прогнозите си за цените на петрола за тази и следващата година

За 2026 г. се очаква средните цени да са по-ниски от тези за настоящата година

Разбира се, положителната страна за американските потребители е, че цените на бензиностанциите са под контрол. Всъщност, някои анализатори очакват цените на горивата да се понижат още повече през следващите месеци - резултат, който може да помогне за компенсиране на потенциалния ценови шок, причинен от търговската война.

Изключително високите мита предизвикаха опасения от рецесия, които понижиха цените на петрола. Суровият петрол също беше засегнат от изненадващо голямото увеличение на производството от ОПЕК и съюзниците ѝ.

Тръмп многократно призова ОПЕК да увеличи доставките, отчасти за да понижи инфлацията и да окаже натиск върху Русия да прекрати войната в Украйна.

Иронията в мрачните прогнози за петролния сектор е, че кампанията на Тръмп през 2024 г. беше подкрепена с ентусиазъм от индустрията на изкопаемите горива, а президентът обеща да изстреля производството на петрол до небесата.

Макнали, бивш енергиен съветник в Белия дом на президента Джордж У. Буш, заяви пред CNN в петък, че петролната индустрия "избегна куршума", защото поражение на Тръмп на вота през есента щеше да донесе по-строга регулация и по-малко отдаване под наем на федерални земи и води.

Но премахването на бюрокрацията и одобряването на разрешителни не могат да компенсират падащите цени в краткосрочен план.

"Въпреки че дългосрочната перспектива от регулаторна гледна точка и от гледна точка на разходите се подобрява значително в сравнение с това, което би било, ако Тръмп беше загубил, приоритетът на президента за по-ниски цени на петрола вреди на индустрията.", каза Макнали.

Въпреки че САЩ са най-големият производител на петрол в света, те също са най-чувствителни към спадовете в цените заради по-скъпата технология на добив. Американският суров петрол се срина с 20% между обявяването на митата от Тръмп на "Деня на освобождението" (2 април) и 5 май, когато падна до четиригодишно дъно от 57,13 долара за барел.

Суровият петрол се възстанови над 60 долара, но остава на или под нивото, което много сондажни компании изискват, за да печелят.

В края на март ръководители от петролния сектор, анкетирани от Федералния резервен банк на Далас, изразиха тревога относно търговската война.

"Хаосът на администрацията е бедствие за пазарите на суровини. "Дълбай, бейби, дълбай" е не повече от мит и популистки боен вик. Митническата политика е невъзможна за нас да предвидим и няма ясна цел. Искаме повече стабилност.", каза един изпълнителен директор от областта на проучването и производството.

Макнали очаква американските цени на петрола да паднат до 40-45 долара от края на лятото и през есента, причинявайки спиране на ръста на производството. Той каза, че ако цените паднат още повече, американското производство на петрол "лесно може" да спадне през 2026 г.

Ръководителите на S&P предупредиха в понеделник, че "изключителната несигурност относно бъдещето на американската търговия" и надвисналият излишък на предлагането се очаква да "затруднят" американското производство на петрол по-късно тази година и следващата.

Компанията рязко намали глобалната си прогноза за ръст на търсенето на петрол за 2025 г. от 1,25 милиона барела на ден преди обявяването на митата на 2 април до 750 000 барела на ден сега.