Федералният резерв следва 30-годишен наръчник при определянето на лихвените проценти и това е добра новина за икономиката на САЩ. Поне така мислят от консултантската компания TS Lombard.
Нейните експерти виждат паралела в намалението на лихвения процент по федералните фондове с 50 базисни пункта от страна на централната банка тази седмица.
Фед предприема първото от 4 години намаление на лихвените проценти
Понижението е с 50 базисни пункта
Според Дарио Пъркинс, управляващ директор на глобалния макрофинансов отдел на TS Lombard, ходът на Фед е точно това, което инвеститорите търсеха и може да положи основите на един процъфтяващ фондов пазар и икономика, пише Business Insider.
Той отбелязва, че през 1995 г. от централната банка започнаха процес на намаляване на лихвения процент по федералните фондове от пиковите 6% до около 4,75% за три години. Това върна лихвените проценти до неутрално равнище, предотврати рецесията и в крайна сметка предизвика нов икономически подем.
До 1998 г. растежът на БВП на САЩ се ускори от 4,4% до почти 5%. Междувременно до края на цикъла на намаляване на лихвите от страна на Фед индексът S&P 500 се повиши със 125%, според данни на Американския институт за икономически изследвания.
Според Пъркинс сега ще видим опит за същата маневра - макар централните банкери да са на мнение, че са по-далеч от постигането на неутрални нива, отколкото са били преди близо 3 десетилетия.
"Нашето мнение е, че този цикъл на намаляване на лихвените проценти вероятно ще се развие като средното "калибриране" на политиката на Грийнспан в средата на 90-те години на ХХ в.", каза Пъркинс в бележка от сряда.
Той е категоричен: "Дори ако пазарът на труда в САЩ се влоши повече, отколкото очакваме, и Фед изостане от кривата, няма реална заплаха от дълбока рецесия."
Ден след голямото намаление на лихвените проценти акциите поскъпнаха. Въпреки че се колебаеха в часовете след промяната на лихвения процент от страна на Фед, основните индекси достигнаха нови рекорди по време на търговията в четвъртък.
"Смятаме, че мекото приземяване все още е в сила. Трудно е да се предвиди нещо по-лошо от лека рецесия", добави Пъркинс.
Някои анализатори все още са предпазливи по отношение на последния ход на Фед поради опасенията, че твърде бързото намаляване на лихвените проценти може да предизвика нов прилив на инфлация. Пазарът обаче в по-голямата си част се отърси от този риск, като според данни на Федералния резерв в Кливланд едногодишните инфлационни очаквания са останали малко над 2% през септември.