Европейската централна банка (ЕЦБ) реши днес да остави без промяна водещите си лихви. След осем последователни понижения, базираната във Франкфурт институция остави лихвата по депозитното улеснение (тази, който банките получават, когато депозират средства овърнайт при ЕЦБ) в размер на 2 на сто.

Получената информация като цяло съответства на предишната оценка на Управителния съвет за перспективите пред инфлацията. Вътрешният ценови натиск в еврозоната продължава да отслабва, а ръстът на заплатите се забавя.

Отчасти в резултат на предишните намаления на лихвите, предприети от ЕЦБ, икономиката на еврозоната досега остава като цяло устойчива в трудната глобална среда, посочва ЕЦБ в мотивите за решението си.

То беше очаквано от пазарите и анализаторите, на фона на слабите промени в средата, наблюдавани от предишното заседание на финансовата институция в началото на юни, и продължаващата несигурност в търговските отношения.

Въпреки лекото ускорение на инфлацията за юни, оповестено миналата седмица от Евростат, показателят се задържа на целевото ниво от 2 процента, затвърждавайки дезинфлационната крива след резкия скок, предизвикан от възстановяването след пандемията от Ковид-19 и началото на войната в Украйна.

ЕЦБ понижи отново основните си лихви

ЕЦБ понижи отново основните си лихви

Банката запази непроменена прогнозата си за растеж на реалния БВП в еврозоната от 0,9% през 2025 г.

ЕЦБ заявява решимостта си да поддържа в средносрочен план инфлацията на целевото ниво, като се ръководи от постъпващите данни и взема решенията си по отделно за всяко заседание, отбелязват от институцията.

Другите две референтни лихви на ЕЦБ също остават без изменение.

Основната лихва по рефинансирането (по която банките заемат средства от ЕЦБ за срок от една седмица) запазва ниво от 2,15 процента, а лихвата по пределното кредитно улеснение (плащана от банките при овърнайт заемане на средства от ЕЦБ с предоставяне на обезпечение) - 2,40 процента.

ЕЦБ подчертава същевременно, че икономическата обстановка остава изключително несигурна, особено поради търговските спорове (със САЩ).

С наближаването на крайния срок 1 август, Европейският съюз е изправен пред перспективата от високи мита за внос на американския пазар, въпреки продължаващите напрегнати преговори. Според източници, възможно е митата за внос на европейски стоки в САЩ да бъдат договорени на ниво от 15%.

Докладите на ЕЦБ и ЕК посочват инфлационни и фискални рискове, пред които е изправена България

Докладите на ЕЦБ и ЕК посочват инфлационни и фискални рискове, пред които е изправена България

Кои са те?