Левицата отново ще се опита да отмени плоския данък и да го замени с прогресивно облагане на доходите на физическите лица.

„Целта е по-справедливо разпределяне на данъчната тежест между физическите лица с различни доходи и намаляване на неравенствата", обясни депутатът от „БСП Лява България" Янаки Стоилов на брифинг в парламента в навечерието на Деня на труда 1 май, цитиран от News.bg.

Експертите на БСП дори са обвързали въвеждането на прогресивния данък с предложение за семейно подоходно облагане. Идеята на левицата е въвеждане на необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата.

Предлага се данъкът при доход до 1000 лева да бъде в размер на 10% за горницата над минималната заплата. 17% пък е ставката за българите с доходи от 1000 до 2000 лева, 22% за тези между 2000 и 5000 лева, 25% за доходите от 5000 до 10 000 лева и 27% за лицата с доходи над 10 000 лева.

Всички тези проценти се начисляват обаче са само върху разликата от минималната заплата до определения таван на дохода за съответната ставка.

„На практика лицата с доходи до 1500 лева ще заплащат по-малък данък от този, който плащат в момента при действащата пропорционална скала", изчисли и социалистът Румен Гечев, като обясни, че над тази сума данъкът плавно расте.

Той определи предлаганата скала като изключително балансирана, която ще има ефект не само върху чувството за по-голяма справедливост, но и чисто икономически ефект.

„Благодарение на прогресивната скала в лицата със средни доходи ще останат няколко стотици лева свободни, които хората ще инвестират в стоки от първа необходимост", заключи още Гечев и прогнозира, че това означава повишение на потреблението, растеж на икономиката и повече приходи от корпоративен данък за държавата.

Предложението на опозицията от „БСП Лява България" обаче е измененият данък върху доходите да влезе в сила от 2016 година, защото по средата на годината няма как да се правят данъчни промени.

Припомняме, плоският данък бе въведен през 2007 г. от кабинета "Станишев".