Турция реши да не прилага допълнителен данъчен пакет тази година, включително данък върху печалбите от търговия с акции или транзакции с криптовалути. Това обяви вицепрезидентът на страната Джевдет Йълмаз, цитиран от Daily Sabah.
"Нямаме данък върху акциите от крипто в нашия дневен ред. Това беше обсъдено преди това и отпадна от нашия дневен ред. Сега ще се съсредоточим върху "стесняване" на освобождаването от данъци", заяви Йълмаз в интервю за Bloomberg News.
По-рано през годината първоначалните дискусии относно данъчното облагане на печалбите от инвестиции на фондовия пазар, които мнозина използват като защита срещу инфлацията, предизвикаха спад в акциите. Министърът на хазната и финансите Мехмет Шимшек обяви през юни, че предложението ще бъде "преоценено" на по-късен етап. Очаква се новината да облекчи притесненията на инвеститорите.
Данни от Bloomberg показват, че обемът на търговия с основните акции на страната е спаднал до $2,3 милиарда през последния месец, което е спад от над $4 милиарда за периода от началото на годината до момента.
Възстановяването на публичните финанси е ключова цел в икономическата стратегия на Турция, насочена към намаляване на инфлацията до едноцифрено число от сегашния й темп от 52% в рамките на три години. Инвеститорите следят отблизо плановете на правителството за ограничаване на разходите, особено след скока на разходите през миналата година, главно поради опустошителните земетресения, които удариха югоизточния регион на страната.
Йълмаз вижда "сериозно подобрение" в съотношението между публичните разходи и националния доход. Турският вицепрезидент заяви, че разпоредбите за офшорни суапове, които ограничават ликвидността в турски лири в чужбина, за да възпират късите продажби, ще бъдат премахнати тогава, "когато условията са подходящи".
Източник: iStock
Правителството инициира проучване за повторно отваряне на суап канали, но все още не е обявило никакъв напредък.
"Смятаме нашата финансова стабилност за много важна тук и се предприема разумен подход. С други думи, смятам, че тези проучвания ще бъдат завършени по график, който няма да ни навреди", коментира Йълмаз.
Според политика може да има "краткосрочни предизвикателства" при балансирането на икономическия растеж и инфлацията, но "в дългосрочен план те не са противоречиви".
"Ако преследвате претеглен спрямо потреблението растеж, фокусиран върху вътрешното търсене, той става инфлационен. Ако обаче постигнете инвестиционен, производствен, експортно ориентиран и ориентиран към външното търсене растеж, това няма да бъде инфлационно. Един от най-важните елементи на нашата политика е този балансиран растеж."
Вицепремиерът обобщава сегашната ситуация в страната така - износът се увеличава, вносът намалява, приходите от услуги нарастват, а балансът по текущата сметка се подобрява.