Преди 3 десетилетия мащабна финансова пирамида успява да привлече пари от около 3 милиона румънци с обещанието, че те могат да получа възвръщаемост от 800%, ако направят депозит за 3 месеца. В резултат схемата успява да събере средства за над 1 милиард долара, а според някои изчисления техният размер дори се доближавал до 5 милиарда долара.

Това е аферата Caritas, която за кратко време се разраства в началото на 90-те години в съседна Румъния. Тя достига такива размери, че в момент, в който Букурещ търси спасителен заем от 300 милиона долара от Международния валутен фонд, създателят на пирамидата Йоан Стоица разполага с богатство от 40 милиона долара.

Той поставя основите на финансовата пирамида през 1992 година като до 1994 година в нея се включват милиони румънци. Първоначално Caritas е основана като ООД в Брашов с капитал от едва 100 000 леи или 500 долара към тогавашния период (малко над 920 долара днес).

Компанията се развива като схема за "взаимопомощ", а като мотив се посочва, че тя има за цел да помогне румънците по време на прехода да увеличат 8 пъти спестяванията си, ако вложат спестяванията си в депозит за 3 месеца.

Първоначално влоговете са за относително малки суми - между 2000 и 10 000 леи. С разрастването на схемата обаче минималният размер нараства до 20 000 леи, а максималният стига 160 000 леи.

За кратко Caritas и създателят ѝ стават толкова популярни, че кметът на Клуж-Напока, където се местят от Брашов, им осигурява помещение за офис в кметството.

Манията сред хората стига такива мащаби, че някои спят пред офисите на компанията, за да могат да избегнат огромните опашки и да депозират средства - едни едва 2000 леи, а други - стотици хиляди, пише в публикация от 1993 година The New York Times.

Стоица се появява в националната телевизия и на публични събития, а за да печели повече доверие за компанията си, той плаща на местни вестници да публикуват списъци с "победителите", успели да увеличат с 800% вложенията си. Списъкът с тези "победители" наброява 44 страници месец преди срива на Caritas.

А той идва през лятото на 1994 година след доклад на румънското разузнаване и след сигнали на тогавашния главен икономист на централната банка на страната Даниел Даяну. Още през предходната година редица чуждестранни медии публикуват анализи и прогнозират срива на Caritas.

По-късно в румънския парламент се обсъжда налагането на забрана на такъв тип схеми в страната, а националната телевизия излиза с критичен репортаж за компанията. След това Caritas за кратко спира дейност преди да бъде открит супермаркет в Клуж-Напока и още офиси в други части на Румъния в опит да бъдат събрани достатъчно средства, за да бъдат платени парите на част от първите вложители.

В крайна сметка всичко завършва с крах през август 1994 година, когато става ясно, че компанията е натрупала дългове от 450 милиона долара или повече от 780 милиона долара към днешна дата. Йоан Стоица е осъден на 7 години затвор, но по-късно присъдата му е намалена до 2 години. А съдебните дела на вложителите срещу Carits продължават да се водят през следващите години.