Годишният процент на разходите по ипотечните кредити ще падне под 7% в края на 2013 г., което ще бъде и най-изгодният кредит, съществувал досега на пазара в България", прогнозира кредитният консултант Тихомир Тошев.
В началото на 2013-а годишният процент на разходите по ипотечните кредити се движи при най-изгодните предложения на ниво от 7,5% до по-неизгодните 8% процента, каза Тошев, цитиран от Дарик радио.

По думите му все по-изгодно става да се вземе ипотечен кредит в лева, като в края на миналата година вече са се появили по-добри оферти в лева, отколкото в евро за жилищни заеми.
През 2012 година лихвите по ипотечните кредити паднаха средно с 0,5 на сто в евро и с един процент в лева. Така лихвите за кредити в евро и в лева се приближиха и в края на годината повече от теглените заеми бяха в лева, обясни изпълнителеният директор на консултантската компания "Кредит център.

През миналата година новоотпуснатите кредити за покупка на жилища са около 1 млрд. Като цяло се запазва тенденцията домакинствата да купуват жилище изцяло със спестявания, като по думите на Тошев около половината сделки са изцяло кешови, а част от сделките се допълват с потребителски кредити в малък размер. При около 35-40 процента от сделките пък делът на ипотечния кредит е по-голям, каза още кредитния консултант.

Ръст са имали ипотечните кредити с фиксирана лихва, сочи още годишният анализ на кредитния консултант.
За цялата 2012 г. на всеки 10 ипотечни кредити три от тях са били с фиксирана лихва, според Тошев. "Младите бяха по-активни при този род кредити, основно защото техните финанси са под напрежение в началото на кариерата им", обясни Тошев.

Само 6% от хората с кредити имат финансови проблеми заради кризата или такива, които влизат в графа „безнадеждни", смята Тихомир Тошев. Причината е, че те нямат имоти, активи или спестени средства, остават без работа и не могат да изплащат заемите си, посочи Тошев. Това е много по-оптимистична картина, защото през 2010 година хората с финансови проблеми са били 12 на сто от теглилите кредити, а през 2011 година - 9 процента.

Като тенденция се оформя предлагането на добри оферти със значително по-ниски лихви за хора с добър кредитен рейтинг, посочи Тошев. Ако масовите потребителски кредити са с лихва 12-15 процента, то хората с добър кредитен рейтинг могат да получат заем при лихва от 6, 90 до 9 процента годишно, обясни той.
Добър кредитен рейтинг имат хора с доход над 1500 лева месечно, добро образование, ниска или никаква кредитна задлъжнялост; редовно изплащане на настоящите заеми, месторабота в стабилна българска или чужда фирма и то на безсрочен договор, уточни Тошев.