На една от най-неприятните практики на фирмите за бързи кредити беше сложен край след решение на Съда на Европейския съюз. Вече е задължително възнагражденията на поръчителите да влизат в годишния процент на разходите (ГПР) и така те първо ще са видими за кредитополучателите, а освен това и размерът им ще се ограничи от закона, става ясно от публикация на "Сега".

В момента някои небанкови финансови институции залагат "капан" на потребителите - рекламират възможност да им отпуснат пари "веднага", ако задължението бъде гарантирано от избрано от кредитора трето лица. Стандартните варианти - банкова гаранция или осигурени от физическото лице поръчители, са обвързани с допълнителни изисквания и срокове, които правят тези опции неатрактивни.

120 000 млади хора у нас са с просрочени кредити и с дългове към ЧСИ

120 000 млади хора у нас са с просрочени кредити и с дългове към ЧСИ

Как се излиза от дългова спирала?

Когато така или иначе пристиснатият за средства бъдещ длъжник се подлъже да сключи отделен договор за поръчителство с посочено от кредитната фирма дружество, той се оказва в позиция, в която трябва да плаща както вноските си, така и възнаграждение за гаранта. Така се заобикаля изискването на Закона за потребителския кредит ГПР да не е по-висок от 5 пъти законната лихва (12,39%), т.е. 61,95%.

4,3 млрд. лева по бързи кредити имат да връщат домакинствата

4,3 млрд. лева по бързи кредити имат да връщат домакинствата

Проблемните заеми са се увеличили с 50 млн. лева само за година

Според изданието по този начин се е стигало до ситуации хора да трябва да връщат 400% размера на главницата или цели 75% от общата сума, дължима по договора за кредит да е за дружеството поръчител, което обикновено е дъщерно на това, което е отпуснало парите.

Когато кредитополучателите в крайна сметка не успеят да покрият гигантските си месечни задължения, дружествата гаранти ги покриват и после се обръщат към колектори - с всички последици за длъжниците.

След решение на ВКС: "Швейцарските" кредити се връщат без лихва и такси

След решение на ВКС: "Швейцарските" кредити се връщат без лихва и такси

Договорите за отпускането им са обявени за нищожни

Съдът на ЕС започна да се занимава с казуса след допитване от Софийския районен съд как да процедира по искания на фирми за бързи кредити за издаване на заповеди за изпълнение именно в подобни казуси. Магистратите са категорични - когато потребителят се задължава да сключи договор за поръчителство с трето лице, разходът трябва да бъде отразен в ГПР и общата дължима сума.

Ако това не е направено, съдът може да обяви договора за недействителен и така кредитополучателят ще трябва да върне само главницата. Отваря се и вратата за евентуално определяне на цялата практика за използване на неизвестен за гражданина към момента на отпускане на кредита "професионален поръчител" като неравноправна.