Вземанията на специализираните в кредитиране дружества от домакинствата у нас са скочили с над 18% за година и вече са 4,329 млрд. лева, показват данните на БНБ.

Спрямо края на юни 2024 г. увеличението е с 5,8%.

От тези пари около 3 милиарда лева са кредити над 5 години. Най-често домакинствата теглят потребителски кредити - относителният им дял в общия размер на вземанията нараства до над 97% към края на септември.

Бързи кредити в България: Кой тегли и за какво

Бързи кредити в България: Кой тегли и за какво

Едноцифрен процент от клиентите успяват да върнат заема си до месец или до заплата

В същото време, необслужваните кредити са скочили само за година с 50 млн. лева до 404,6 млн. лева.

На годишна база в сектора са били продадени (в т.ч. - на колекторски фирми) кредити за 120,1 млн. лева, като една трета от тази сума е била обект на сделки през третото тримесечие на 2024 г.

40 000 младежи до 25 г. - дадени на ЧСИ

40 000 младежи до 25 г. - дадени на ЧСИ

Масово се теглят кредити за дрехи, екскурзии и техника

Данните на БНБ идват на фона на смущаващата информация от Камарата на частните съдебни изпълнители, че 40 000 младежи до 25-годишна възраст вече са обект на изпълнително производство заради борчове. Ниската финансова култура и желанието на всяка цена да се правят необмислени иначе покупки води до кредитна спирала, която може да има унищожителен ефект върху живота и кариерата, предупредиха от организацията на ЧСИ.

Защо необслужваните бързи кредити скочиха с почти една трета за година?

Защо необслужваните бързи кредити скочиха с почти една трета за година?

Домакинства с ипотеки може да се наложи да покриват всекидневните си разходи чрез скъпия инструмент

В същото време, председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова обяви, че започва завеждане на колективни искове срещу фирмите за бързи кредити заради установени в рамките на мащабна проверка на сектора неравноправни клаузи в договорите.

Така може да се стигне до ситуация тези компании да връщат пари на гражданите и освен това при връщане на старите практики регулаторът ще може да налага санкции за до 70 000 лева за всеки отделен случай и всяка приложена отново неравноправна клауза.