Повече от една четвърт (27%) от българите, които теглят бързи кредити, ги използват за покриване на битови нужди като покупка на храна и плащане на сметки, 16% се нуждаят от тях по здравословни причини, а 4% - заради хазарт. Това показват данните от национално представително проучване, проведено от агенция "Тренд" сред 800 потребители на бързи кредити.
Изследването е по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК). Според него около 25% от населението у нас използва бързи кредити.
То показва още, че водещите нужди, които се задоволяват с тях, са покупката на техника (за 38% от респондентите) и ремонтите (36%). В случая говорим за две различни групи, но общото е, че най-често са хора с най-малко средно образование и са в активна възраст. Именно такъв е и масовият профил на потребителите на бързи кредити у нас.
21% от запитаните разчитат на пари от небанкова институция заради планирана почивка - това са най-често млади хора до 30-годишна възраст.
Този тип финансиране покрива битовите нужди предимно на хора, които определят себе си като представители на ромския етнос.
Колко и за колко време
Над една трета (36%) от бързите кредити се теглят за срок от между половин и една година. Цели 10% признават, че процесът на връщане се точи повече от 12 месеца.
Бърз кредит със срок от месец или до заплата се тегли само в 5% от случаите, а 7% от този тип заеми се връщат в този кратък срок.
Според АОНК изследването "оборва мита за потребителите с твърде много кредити". От него разбираме, че 82% от използвалите такова финансиране имат зад гърба си не повече от 3 кредита, а близо половината имат достъп и до стандартно банково финансиране. Авторите на проучването смятат, че последното доказва, че тези хора "са избрали небанкова институция заради бързина и удобство, а е заради липса на алтернатива".