Около 120 000 млади българи на възраст до 30 години имат дългове към ЧСИ, което е доказателство за това, че не могат да управляват адекватно финансите си. Стряскащата цифра обяви по време на форума Money.bg Лични финанси Сийка Анадолиева, която е представител на Камарата на частните съдебни изпълнители.
"Цифрата от 120 000 млади хора звучи наистина стряскащо, а още по-стряскащо е, че нашите наблюдения по изпълнителните дела показват, че възрастта на длъжниците непрекъснато пада. Тоест, все повече млади хора не само имат задължения, ами те са просрочени, осъдени са и по тях има заведени изпълнителни дела", споделя юристът.
Разбивката показва, че 4000 от задлъжнелите млади хора са на възраст между 18 и 20 години, сред които млади хора, които още не са завършили училище. Над 36 000 са длъжниците между 20 и 25 години. Останалите близо 80 000 са на възраст между 25 и 30 години.

Източник: money.bg
Частният съдебен изпълнител подчертава, че един от основните проблеми на длъжниците у нас е, че в повечето случаи те не съдействат на кредиторите си и на ЧСИ-тата за разсрочено изплащане на задълженията си. Кътоветно, това увеличава дълговете им още повече.
"Решението и мотивацията на всеки един длъжник да излезе от финансовото блато, в което се намира, е от решаващо значение", казва Сийка Анадолиева.
Най-често задълженията са вследствие на потребителски кредити. Много често те са за покупка на по-луксозни стоки - техника и компютри, както и за почивки.
"Младите хора искат да имат един по-добър стандарт на живот, отколкото подволяват доходите им и затова най-често взимат кредитите."
Все по-често работодателите в България се сблъскват със служители със запори, които ги молят да получават заплатата си в пари в брой, защото е запорирана. Според HR специалистите обаче това няма как да бъде вариант, защото е действие, свързано със сивата икономика.

Източник: money.bg
"През последните години тези случаи, с които аз съм се сблъскал, не са един и два. А когато има запор, служителят иска да си получава заплатата си в кеш, защото тя е запорирана. Това обаче не е законно. Има много случаи и когато тези служители искат някакъв заем от самия работодател, но по този начин могат да задлъжнеят още повече", коментира HR експертът Петър Джугански.
Джугански коментира, че основният проблем за задлъжняването на младите хора е, че дори в напреднала ученическа възраст те все още масово нямат идея с какво искат да се занимават професионално.
"От тук идват и проблемите с грешните очаквания. Генералният проблем, свързан с финансовата грамотност на българите е, че не само в училищата, но и в семействата не се говори достатъчно за пари. И не за това да си купим по-хубав телефон, а за това каква кариера искаме да имаме."
Ръст на необслужваните заеми в България съвсем не е проблем само за младите хора. За съжаление, тенденцията е това да се увеличава, прогнозира политологът д-р Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд".

Източник: money.bg
"Моята прогноза за следващите години е за ръст на кредити. Но това, което се надявам да се случи към април 2026-а година е поне тези кредити да са в евро."
Политологът споделя, че от социологическите данни, които вижда, България се дели на две. Едната част е в столицата и в още няколко големи градски центрове изостаналата част на страната. И разликата е колосална. Оттук е и разминаването в нарастването на доходите у нас и голямата задлъжнялост.
За да се избегне ръстът на задлъжняването на българите, най-важното е просвещението на тема финанси още от ранна възраст, допълва Сийка Анадолиева. Затова от Камарата на частните съдебни изпълнители провеждат кампания в българските училища, свързана с финансовата им грамотност. Защото това е инвестиция в собственото им бъдеще.
Цялата дискусия вижте във видеото!